Kverneland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kverneland AS
ilustracja
Państwo

 Norwegia

Siedziba

Kvernaland

Data założenia

1879

Zatrudnienie

2408 pracowników (2013)

ISIN

NO0004677006

brak współrzędnych
Strona internetowa
Pług obracany Kverneland
Kosiarka z kondycjonerem Kverneland Taarup

Kverneland ASnorweski producent maszyn rolniczych i największy na świecie producent pługów. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Ole Gabriel Kverneland (1854–1941) w 1879. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Klepp, we wsi Kvernaland. Kverneland zatrudnia blisko 2300 pracowników na świecie.

Grupa Kverneland jest właścicielem następujących marek: Kverneland, Accord, Rau, Taarup i Vicon. Kverneland Group jest także producentem maszyn zielonkowych marki Deutz-Fahr, takich jak: kosiarki dyskowe, kosiarki dyskowe z kondycjonerem, przetrząsacze, zgrabiarki, przyczepy samozbierające. Posiada fabryki produkcyjne w Klepp Norwegia (pługi), Kerteminde Dania (kosiarki dyskowe, przetrząsacze i zgrabiarki), Soest Niemcy (siewniki pneumatyczne, siewniki punktowe, agregaty uprawowo-siewne), Les Landes Francja (kultywatory, brony), Modena Włochy (brony wirnikowe, kosiarko rozdrabniarki), Lipieck Rosja (produkcja agregatów uprawowo-siewnych i montaż siewników i pługów), Nieuw-Vennep Holandia (opryskiwacze i rozsiewacze nawozów), Ravenna Włochy (prasy zwijające i owijarki), Daqing Chiny (montaż maszyn firmy Kverneland)[1].

W 1992 doszło do zawarcia partnerstwa z udziałem 50% w Macchine Agricole Maletti z Modeny jako partnera w produkcji narzędzi napędzanych WOM[2].

W 1993 został nabyty producent maszyn zielonkowych Maskinfabriken Taarup z Kerteminde (Dania)[3].

W 1995 zakupiono pozostałe 50% udziałów w Macchine Agricole Maletti.

W 1996 zakupiono Accord Landmaschinen, Soest[4].

W 1997 została założona spółka Kverneland Poland sp. z o.o. importująca produkty grupy do Polski[5].

W maju 1998 nastąpiło przejęcie holenderskiej firmy Greenland Group.

W 1999 roku nastąpiło przejęcie firmy Rau Group z Weilheim (Niemcy).

W 2000 roku przejęto niemiecką firmę Kleine.

W 2006 roku zamknięto fabrykę w Gottmadingen w Niemczech. Produkcja przetrząsaczy i zgrabiarek została przeniesiona do Ketermind, zaś owijarek i stałokomorowych pras zwijających do Geldrop, gdzie produkowane są prasy zmiennokomorowe i wielkogabarytowe prasy kostkujące[6], podpisanie umowy z niemiecką firmą Mayer na dystrybucję wozów paszowych pod nazwą SiloKing Taarup.

W 2008 roku Grupa sprzedała swoją fabrykę pras w Geldrop Grupie Kuhn należącej do Bucher Industries. W 2009 roku Kverneland Group zawarła umowę kupna z firmą Veenhuis Machines przewidującą przejęcie działu przyczep samozbierających i transportowych. W 2010 koncern przejął 30% udziałów we włoskim producencie pras zwijających i owijarek do bel Gallignani S. P. A produkującej także prasy dla AGCO pod markami Fendt i Massey Ferguson.

30 stycznia 2012 roku całe przedsiębiorstwo Kverneland zostało kupione przez japońską firmę Kubota.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]