Kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C8H5Cl3O3
Masa molowa 255,48 g/mol
Wygląd biała krystaliczna substancja
Identyfikacja
Numer CAS 93-76-5
PubChem 1480
Podobne związki
Podobne związki Kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

2,4,5-T (kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy) – organiczny związek chemiczny stosowany jako fitotoksyczny bojowy środek trujący. Jest etatowym środkiem trującym armii USA. Stosowany w wojnie wietnamskiej. Określany przez żołnierzy amerykańskich "mordercą buszu" – bush-killer.

Właściwości chemiczne[edytuj | edytuj kod]

2,4,5-T trudno rozpuszcza się w wodzie (rozpuszczalność – 238 mg/kg przy 30 °C), łatwo w alkoholu, eterze, acetonie. Sole metali alkalicznych dobrze rozpuszczają się w wodzie.

Działanie toksyczne[edytuj | edytuj kod]

2,4,5-T może być stosowany w postaci czystej lub w mieszaninach z innymi fitotoksycznymi bojowymi środkami trującymi. Jest składnikiem mieszanki czerwonej i pomarańczowej. Może być używany w postaci emulsji lub roztworów. Zalicza się go do defoliantów. Powoduje zbyt szybki rozwój roślin, co prowadzi do ich obumierania. Działa na rośliny jednoroczne i wieloletnie (zarówno młode jak i rozwinięte). Jest wchłaniany przez liście, łodygi, system korzeniowy. Utrzymuje się w glebie przez okres od 2 do 15 tygodni. Do niszczenia lasów w Wietnamie był stosowany w ilościach rzędu 3,5 kg/ha.

Jest szkodliwy dla ludzi. Powoduje m.in. spadek przeżywalności przy urodzeniu. Dawka referencyjna dla chronicznego narażenia doustnego (według IRIS[2]) – 10-2 mg/kg*dzień. Przy krótkim kontakcie powoduje zaczerwienienie i ból oczu, senność, a także ból głowy, nudności

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kwas 2,4,5-trichlorofenoksyoctowy (ang.) w wykazie klasyfikacji i oznakowania Europejskiej Agencji Chemikaliów. [dostęp 2017-05-10].
  2. Integrated Risk Information System

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]