Kwas traneksamowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwas traneksamowy
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C8H15NO2

Masa molowa

157,21 g/mol

Wygląd

biały lub prawie biały, krystaliczny proszek[1]

Identyfikacja
Numer CAS

1197-18-8

PubChem

5526

DrugBank

DB00302

Podobne związki
Podobne związki

kwas 4-aminometylobenzoesowy, kwas 4-aminobenzoesowy

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC

B02 AA02

Preparat zawierający kwas traneksamowy

Kwas traneksamowy (łac. Acidum tranexamicum; TXA, z ang. tranexamic acid) – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów zawierający szkielet cykloheksanu. Stosowany jako lek o działaniu przeciwkrwotocznym. Ma około 8 razy silniejsze działanie niż kwas ε-aminokapronowy. Jest stosowany do zmniejszania krwawienia po poważnych operacjach, np. operacjach serca, oraz zapobiegawczo przed operacjami.

Kwas traneksamowy jest inhibitorem plazminy (fibrynazy) – przeciwdziała fibrynolizie, blokując przekształcenie plazminogenu w plazminę. Na drodze inhibicji kompetycyjnej blokuje czynniki aktywujące plazminogen (urokinazę, streptokinazę) powodując zachowanie fibryny w czopie hemostatycznym, co daje większą stabilizację skrzepu.

Schemat fibrynolizy

Podawany jest dożylnie, domięśniowo i doustnie. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego osiągając szczytowe stężenie we krwi w ciągu 3 godzin. Nie wiąże się z białkami osocza. Jako wolny aminokwas szybko przenika do tkanek. Ma zdolność przekraczania bariery krew-mózg, penetruje do płynu stawowego, a także przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego.

Wydalany jest w 90% z moczem w postaci niezmienionej.

Nazwa handlowa: Exacyl

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Farmakopea Polska IX, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2011, s. 4574, ISBN 978-83-88157-77-6.
  2. a b Kwas trans-4-(aminometylo)cykloheksanokarboksylowy (nr 857653) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Polski.