Kwas wigilijny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kwas wigilijny
zupa
Kuchnia

kuchnia polska (galicyjska)

Miejsce powstania

Polska, Podkarpacie, szczególnie popularna w okolicach Cyganów w gminie Nowa Dęba

Składniki

kapusta kiszona, kasza jaglana, suszone grzyby, sól, ziemniaki, cebula zwyczajna, przyprawy, woda

Kwas wigilijnypolska zupa, której głównymi składnikami są kiszona kapusta, kasza jaglana i suszone grzyby, zwyczajowo podawana z ziemniakami. Wywodzi się z okolic Cyganów, szczególnie popularna jest na Podkarpaciu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zupa była podawana jako pierwsze danie w czasie wigilii świąt Bożego Narodzenia, stąd wywodzi się jej nazwa. Pochodzi ze wsi Cygany znajdującej się na północy województwa podkarpackiego w pobliżu Tarnobrzega i Nowej Dęby. Zupa była popularna na terenie Puszczy Sandomierskiej i dużej części Podkarpacia oraz Galicji Wschodniej[1]. 15 maja 2014 potrawa została wpisana na polską listę produktów tradycyjnych w kategorii gotowe dania i potrawy w województwie podkarpackim[2][3][4].

Sposób przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Przyrządzenie zupy rozpoczyna się od opłukania kapusty, którą następnie należy obgotować w uzyskanej w czasie płukania tzw. kwaśnej wodzie. Po upływie pół godziny do gotującej się kapusty dodaje się kaszę jaglaną. Należy wygotować to do miękkości. W tym czasie przygotowuje się grzyby, które dzień wcześniej zalewa się wodą. Grzyby gotuje się, odcedza, kroi w cienkie paski i dodaje wraz z połową wywaru grzybowego do kwasu kapuścianego. Na koniec potrawę doprawia się solą. Zwyczajowo kwas wigilijny jest podawany z ziemniakami okraszonymi cebulką i polanymi olejem lnianym[5] (można podać z pieczywem)[6][7]. Po ukończeniu powstaje płynna, nieprzezroczysta i nieklarowana zupa o kwaśnym smaku oraz o zapachu kapusty i grzybów[3]. Zupa może być przechowywana w lodówce i odgrzewana[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Potrawy wigilijne ze Strachociny w Ziemi Sanockiej, strachocina.przemyska.pl [dostęp 2022-10-12].
  2. Redaktor, Podpłomyk na liście tradycji, Super Nowości24, 19 czerwca 2014 [dostęp 2022-10-12] (pol.).
  3. a b Kwas wigilijny – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Portal Gov.pl, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2022-10-16] (pol.).
  4. Aktualności / Po godzinach / Oficjalna strona miasta i gminy Nowa Dęba, nowadeba.pl [dostęp 2022-10-12].
  5. Pod redakcją: Katarzyny Smyk, Tomasza Pudłockiego, Izabeli Wodzińskiej, Puszcza Sandomierska od kuchni. Między tradycją a współczesnością., Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, 2017, ISBN 978-83-939911-5-0 [dostęp 2022-10-12].
  6. Kwas, czyli podkarpacka zupa Wigilijna – DoradcaSmaku.pl, doradcasmaku.pl [dostęp 2022-10-12] (pol.).
  7. Kwas wigilijny – puszka.pl, puszka.pl [dostęp 2022-10-12].
  8. Trzeci Talerz-Podkarpacki Blog Kulinarny, Trzeci Talerz: Kwas wigilijny – kuchnia podkarpacka, Trzeci Talerz, 7 grudnia 2018 [dostęp 2022-10-12].