Kwieciszowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kwieciszowice
Budynek mieszkalny w Kwieciszowicach.
Budynek mieszkalny w Kwieciszowicach.
Rodzaj miejscowości Wieś
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat lwówecki
Gmina Mirsk
Wysokość 435–480 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 134[1]
Strefa numeracyjna 75
Kod pocztowy 59-630
Tablice rejestracyjne DLW
SIMC 0191299
Położenie na mapie gminy Mirsk
Mapa lokalizacyjna gminy Mirsk
Kwieciszowice
Kwieciszowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kwieciszowice
Kwieciszowice
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Kwieciszowice
Kwieciszowice
Położenie na mapie powiatu lwóweckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lwóweckiego
Kwieciszowice
Kwieciszowice
50°55′11″N 15°29′49″E/50,919600 15,497011

Kwieciszowice (niem. Blumendorf[2]) – wieś w Polsce (sołectwo[3]), położona w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie lwóweckim, w gminie (miejsko-wiejskiej) Mirsk.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Do 1945 roku wieś znajdowała się w granicach Niemiec i nosiła nazwę Blumendorf. Po zakończeniu II wojny światowej Blumendorf znalazło się w granicach Polski; tymczasowo używano wówczas nazwy Kwietniewo[4]. Rozporządzeniem Ministra ds. Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 roku miejscowości nadana została nazwa Kwieciszowice[2].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Gmina (Gromada) / Powiat[edytuj | edytuj kod]

Od 28 czerwca 1946 roku Kwieciszowice wchodziły w skład Gminy Przecznica[6] i zarazem też powiatu lwóweckiego. We wrześniu 1954 roku zniesiony został podział terytorialny kraju na gminy, które zostały zastąpione przez ustawodawcę gromadami[7] (29 września 1954 r. Gmina Przecznica została zniesiona). Od tego momentu Kwieciszowice wraz z miejscowościami: Antoniów, Jaroszyce, Kamienne, Kłopotnica i Proszowa[8] tworzyły Gromadę Kwieciszowice[9] (z Gromadzką Radą Narodową na czele). Kolejna reforma administracyjna z 1972 roku sprawiła, że Kwieciszowice utraciły status gromady i od 1 stycznia 1973 roku, jako wieś sołecka, są częścią Gminy Mirsk.

W 1975 roku zniesiony został podział kraju na powiaty[10]. Ustawodawca zdecydował się go przywrócić 1 stycznia 1999 roku, od kiedy to Kwieciszowice przynależą do powiatu lwóweckiego[11].

Sołectwo[edytuj | edytuj kod]

Na mocy Uchwały nr XXXVI/286/13 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 26 czerwca 2013 r.[12] Kwieciszowice mają status sołectwa (stanowią samorządową jednostkę pomocniczą Gminy Mirsk). Organem uchwałodawczym Sołectwa Kwieciszowice jest zebranie wiejskie, a organem wykonawczym sołtys[13]. Zgodnie ze statutem działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka - ciało o charakterze doradczo-opiniodawczym. Kadencja sołtysa i rady trwa 4 lata; wybór następuje w głosowaniu tajnym i bezpośrednim.

Województwo[edytuj | edytuj kod]

Od 1946 roku Kwieciszowice należały do województwa wrocławskiego. W związku z reformą administracyjną z dniem 1 czerwca 1975 roku[10] znalazły się na obszarze województwa jeleniogórskiego, zaś od 1 stycznia 1999 roku wchodzą w skład województwa dolnośląskiego[11].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Widok na Jaroszycki Potok w Kwieciszowicach.

Kwieciszowice znajdują się ok. 435–480 m n.p.m.[8] Miejscowość położona jest na granicy Pogórza Izerskiego i Gór Izerskich, na Przedgórzu Rębiszowskim, na granicy z Obniżeniem Starej Kamienicy, u podnóży Grzbietu Kamienickiego (Góry Izerskie), na północno-wschodnich stokach Tłoczyny[8][14][15]. Wieś rozciąga się w dolinie Jaroszyckiego Potoku spływającego z północnego zbocza Grzbietu Kamienickiego w Górach Izerskich.

Powierzchnia miejscowości w granicach administracyjnych: 311 ha (w tym 263 ha użytków rolnych i 16 ha lasów[8]; według danych z 2006 roku powierzchnia wynosi 312 ha[16]).

Kwieciszowice położone są w południowo-wschodniej części Gminy Mirsk (i zarazem przy wschodniej granicy powiatu lwóweckiego). Sąsiadują z miejscowościami: Proszowa, Antoniów (Jaroszyce), Mała Kamienica (Sosnka), Nowa Kamienica i Kłopotnica.

Komunikacja i transport[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu Kwieciszowic przebiega linia kolejowa nr 274 (PKP, Koleje Dolnośląskie); wieś ma swój przystanek kolejowy.

W miejscowości usługi transportowe świadczy także PKS oraz prywatni przewoźnicy drogowi (popularna trasa Świeradów Zdrój – Jelenia Góra). Przez wieś przebiegają drogi powiatowe o nr 2513D, 2492D[17] i 2503D[16].

Warunki naturalne[4][edytuj | edytuj kod]

W całym paśmie Grzbietu Kamienieckiego występują rudy cyny. Są to głównie kasyteryty (tlenek cyny) zawierające 0,15–0,16% czystego metalu. Z surowców mineralnych występują tu skały metamorficzne takie jak: gnejsy, granitoidy i łupki łyszczykowe. Na terenie miejscowości można znaleźć również skalenie[18], leukogranity i granity rumburskie (zwane izerskimi). Północnym podnóżem Grzbietu Kamienickiego biegnie uskok tektoniczny czynny w młodszym trzeciorzędzie. Związane jest z tym występowanie bazaltów, głównie w formie dajek.

W bliskim sąsiedztwie wsi powstały kopalnie[19] odkrywkowe eksploatujące bazalt[20]. Występują tam gleby górnostokowe, o dużej zawartości szkieletu skalnego. Pomiędzy Kwieciszowicami a Proszową występuje perspektywiczne złoże surowca skalniowego[16].

Okoliczne gleby klasy IIIB i IVA nie dają zbyt obfitych plonów.

Klimat[4][21][edytuj | edytuj kod]

Stosunki klimatyczne, podobnie jak w całych Sudetach, kształtują się w zależności od globalnej radiacji i cyrkulacji atmosferycznej. Średnia temperatura roczna wynosi około 6,5 °C (okres wegetacyjny ze śr. temperaturą powyżej 5 °C wynosi ok. 200 dni i zaczyna się w połowie kwietnia). Lato termiczne ze średnią temperaturą powyżej 15 °C jest krótkie i trwa zaledwie 20–25 dni. Występują tu znaczne opady atmosferyczne. Dominują wiatry południowo-zachodnie, z wyjątkiem okresu od maja do lipca, kiedy to wieją wiatry północne. W przebiegu rocznym dni pochmurnych jest 5-krotnie więcej niż słonecznych, często występują mgły i zamglenia.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Część obszaru wsi porastają lasy (głównie iglaste[18]) obfitujące w bujną roślinność. Występują tam także gatunki chronione jak np. orchidee (kukułka szerokolistna[18]), konwalie, jodły karłowate[4].

Liczna i różnorodna jest także zwierzyna zamieszkująca okolicę, są to: jelenie, dziki, wiewiórki czarne, borsuki, jenoty, lisy, dzięcioły[4], bociany (czarne), orły, sarny, zające, ropuchy, żmije, padalce, salamandry plamiste, tchórzofretki, kuropatwy i cietrzewie[18].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Kwieciszowice położone są na obszarze Natura 2000 nr PLH020102 Łąki Gór i Pogórza Izerskiego. Jest to praktycznie jedyny w miarę zwarty obszar występowania atlantyckiego gatunku - wszewłogi górskiej (Meum athamanticum) oraz tworzonego przez nią zespołu roślinnego Meo-Festucetum, znanego w Polsce tylko z Sudetów Zachodnich. Najważniejszym komponentem krajobrazowym i funkcjonalnym obszaru są obszary półnaturalne: łąki oraz murawy[22].

Byliny miododajne i domki dla dzikich zapylaczy – projekt Kwieciszowice – Kwitnąca Wieś w Otoczeniu Natury 2000.

W celu ochrony bioróżnorodności okolicy, mieszkańcy Kwieciszowic w 2016 roku zrealizowali projekt pn. „Kwieciszowice – Kwitnąca Wieś w Otoczeniu Natury 2000. Funkcjonuje on w ramach ogólnokrajowego projektu „Oddolne inicjatywy dla zachowania bioróżnorodności i ochrony siedlisk owadów zapylających, którego koordynatorem jest Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja[23] i został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zagospodarowane zostały tereny zielone w dwóch lokalizacjach, a w ramach prac m.in. posadzono 132 drzewa i krzewy oraz 40 bylin miododajnych, a także zainstalowano domki dla dzikich zapylaczy i tablice informacyjne[24].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia do XVIII wieku[edytuj | edytuj kod]

Ocenia się, że pierwsi osadnicy pojawili się na obszarze miejscowości w 2. połowie XII w.[8] w związku z przebiegającym w tym miejscu traktem handlowym z Jeleniej Góry do Żytawy. Miejscowość wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1305 roku[4]. Pod koniec średniowiecza wraz z innymi okolicznymi miejscowościami była własnością rodu von Schaffgotschów. Mikroklimat w okolicy Kwieciszowic pozwalał na uprawę winnej latorośli[4]; uprawy te zanikły w czasach wojny trzydziestoletniej (1. połowa XVII w.).

Budynek dawnej karczmy (sądowej) – widok współczesny.

Od XVII w. w Kwieciszowicach istniała karczma[25], jej budynek zachował się do czasów współczesnych[26]. Interesujący jest fakt, że obiekt ten pełnił również funkcję karczmy sądowej, w której lokalne władze rozstrzygały pomniejsze spory, a także sądziły osoby podejrzane o popełnienie lżejszych przestępstw.

Około roku 1700 założona została pomiędzy Kwieciszowicami a Sosnką kolonia Kamienne (niem. Steinhäuser)[4], gdzie do dziś stoi budynek dawnej gospody Stein-Kretscham[27]. W 1743 roku otwarta została w Kwieciszowicach pierwsza szkoła (w domu Cristopha Bergmana – dzięki niemu i jego synom okolica posiada własną kronikę[4]).

Herb rodu von Schaffgotsch.

Wiek XIX i XX[edytuj | edytuj kod]

W 1. poł, XIX w. w Kwieciszowicach rozwinął się drobny przemysł. Na terenie wsi funkcjonował tartak i dwa młyny wodne (w tym młyn zbożowy[16] i młyn do mielenia kory dębowej na potrzeby papierni[16])[8], ponadto istniały: piekarnia, kuźnia, rzeźnia i garbarnia. W 1825 r. zabudowania liczyły około 105 domów, a 295 mieszkańców trudniło się głównie produkcją przędzy[8].

W 1864 roku w pobliżu Kwieciszowic przeprowadzono linię kolejową (otwarcie przystanku Kwieciszowice[28] miało miejsce 20.09.1865 r.[29]) łączącą wieś z Jelenią Górą (i dalej – z Wrocławiem) oraz Lubaniem (i dalej – Zgorzelcem i Berlinem). Około 1895 roku założono w miejscowości ochotniczą straż pożarną i wybudowano remizę[30][31] (obecnie funkcjonuje tam jednostka OSP Kwieciszowice)[4]. W okresie międzywojennym przed budynkiem szkoły znajdował się pamiątkowy postument upamiętniający Kwieciszowian poległych podczas I wojny światowej[4].

W latach 30. XX w. miejscowości nadano miano kurortu o świeżym powietrzu, do którego zjeżdżali kuracjusze m.in. z Berlina, Drezna i Lipska. Powstał również klub rowerowy Wanderlust Blumendorf - latem organizowano zawody, zimą natomiast członkowie klubu grali w teatrze w sali Meisnera[4]. Klub został rozwiązany w 1936r.[32]

Od 1945 roku (postanowienie o wcieleniu Śląska do RP miało miejsce podczas konferencji jałtańskiej) Kwieciszowice wchodzą w skład terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w latach 1945-1989: PRL) . Większość obecnych mieszkańców to przesiedleńcy (i ich potomkowie) przybyli po II wojnie światowej ze wschodnich terenów II RP[33] (ich przybycie oraz ustalenia traktatów pokojowych kończących II WŚ wiązały się z koniecznością przesiedlenia ludności niemieckiej na tereny NRD).

W 1978 r. w Kwieciszowicach były 43 gospodarstwa rolne[8].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

    Liczba ludności Kwieciszowic (XVIII-XXI w.)
    Źródło: 1782-1978: Słownik geografii turystycznej Sudetów t. 1 Góry Izerskie red. Marek Staffa; 1996-2004: Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Mirsk (luty 2006r.); 2011: GUS – spis ludności 2011 r.[1]

Od XVIII w. do wsi należały przysiółki[8]: Jaroszyce (obecnie część Antoniowa) i Kamienne (obecnie część Kwieciszowic).

Postacie związane z miejscowością[edytuj | edytuj kod]

W Kwieciszowicach urodził się Jorg SchulzWiceminister Nauki w Królestwie Prus[18].

Przez kilka lat (pierwsza dekada XXI w.) w Kwieciszowicach mieszkali artyści: Agnieszka Topolnicka-Mielęcka (rzeźbiarstwo) i Mariusz Mielęcki (malarstwo i rzeźbiarstwo)[34].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Uwarunkowania turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Kwieciszowice leżą na trasie pomiędzy Jelenią Górą a Mirskiem i Świeradowem-Zdrojem, około 20 km od granicy z Republiką Czeską[35]. W okolicy położone są kurorty wypoczynkowo-turystyczne takie jak np. Karpacz, Szklarska Poręba i Cieplice Zdrój[18].

Wieś ma zwartą zabudowę wielodrożnicową i od wielu lat niemal niezmienioną[8]. Zachowały się w niej zabytkowe XVIII i XIX-wieczne domostwa (ok. 40[36]) stanowiące swoistą atrakcję. Przez wieś przebiegają ścieżki rowerowe[37] i szlak turystyczny[38]. Ponadto rozwija się lokalna działalność agroturystyczna[4][39].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowy dom w Kwieciszowicach.

Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[40]:

 • dom nr 8 [nr rej. 515/J, data wpisu 02.01.1977r.[16]] (z XVIII w.)

Inne zabytki to m.in. XIX-wieczne drewniane i murowane domy szachulcowe i przysłupowe[8] oraz stare kamienne studnie (z cembrowinami) i mostki[18]. Ponadto pozostałości dawnej kuźni, masarni i stolarni[18].

Obiekty publiczne i kultura lokalna[edytuj | edytuj kod]

Do budynków użyteczności publicznej zaliczyć należy Świetlicę[18][41] Sołectwa Kwieciszowice oraz Remizę[18][42] Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwieciszowicach.

Z inicjatywy mieszkańców w Kwieciszowicach działa zespół folklorystyczny Chabry oraz koło gospodyń wiejskich[18].

Lokalnie obchodzonych jest wiele różnorodnych świąt i uroczystości, spośród których wymienić można: Andrzejki, dożynki, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Kolędników, Mikołajki, spotkania noworoczne, spotkania opłatkowe, święto kwiatów, święto rodziny[18].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Proszowej, najbliżej Kwieciszowic położona świątynia.

Na terenie sołectwa nie ma żadnej świątyni, najbliższy kościół (Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela[43]) znajduje się w sąsiedniej wiosce Proszowa. Kwieciszowice należą do parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Grudzy[44]. W miejscowości znajdują się dwa przydrożne krzyże[18][45].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Miejscowa ludność ma możliwość zaopatrywania się w jednym sklepie ogólnospożywczym[46][47], pozostałe usługi (w tym także dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej) dostępne są w pobliskiej wsi Rębiszów lub najbliższym mieście Mirsk. W wiosce nie funkcjonuje żaden ośrodek przemysłowy (choć podejmowane były próby otworzenia kopalni[48]).

Na terenie miejscowości zlokalizowane są niewielkie gospodarstwa rolne[49] (uprawa m.in. zbóż i ziemniaków[18]), jednakże okoliczne gleby klasy IIIB i IVA nie dają obfitych plonów, dlatego część mieszkańców rezygnuje z uprawy roli. Część gospodarstw prowadzi działalność w zakresie pszczelarstwa[18]. Mieszkańcy w ramach Planu odnowy miejscowości z 2007r. dążą do rozwoju wsi jako ośrodka agroturystyczno-wypoczynkowego[4].

Stowarzyszenia lokalne[edytuj | edytuj kod]

Lokalnie działa stowarzyszenie "Euro-Partner"[50], które zgodnie ze swoim statutem[51] działa na rzecz:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. GUS: Ludność – struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
 2. a b Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262).
 3. Rada Miejska Gminy Mirsk, Uchwała NR XXXVI/286/13 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie uchwalenia Statutu Sołectwa Kwieciszowice., Mirsk , 26 czerwca 2013.
 4. a b c d e f g h i j k l m n Plan odnowy miejscowości Kwieciszowice na lata 2007–2015.
 5. Biuletyn Informacji Publicznej - Prawo lokalne - Statut - STATUT GMINY MIRSK, bip.mirsk.pl [dostęp 2017-04-25] (pol.).
 6. GUS, Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.VII 1952 r., Warszawa 1952.
 7. Kancelaria Sejmu RP, Internetowy System Aktów Prawnych, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2017-04-22].
 8. a b c d e f g h i j k l red. Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów. T. 2 (A-Ł): Pogórze Izerskie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 2003. ISBN 83-85773-60-6.
 9. ROZPORZĄDZENlE RADY MINISTRÓW z dnia 27 listopada 1959 r. w sprawie zmiany granic niektórych powiatów w województwach białostockim, koszalińskim, poznańskim, wrocławskim oraz miasta Jelenia Góra w województwie wrocławskim.(par. 4, ust. 1)
 10. a b Kancelaria Sejmu RP, Internetowy System Aktów Prawnych, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2017-04-22].
 11. a b Kancelaria Sejmu RP, Internetowy System Aktów Prawnych, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2017-04-22].
 12. Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego, edzienniki.duw.pl [dostęp 2017-04-25] (pol.).
 13. http://edzienniki.duw.pl/duw/WDU_D/2013/4704/akt.pdf
 14. Góry i Pogórze Izerskie. Mapa turystyczna, skala 1:100 000. Warszawa – Wrocław: PPWK, 1991.
 15. Góry Izerskie. Mapa turystyczna, skala 1:50 000. Wyd. V. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne „Plan”, 2008/2009. ISBN 978-83-60975-68-8.
 16. a b c d e f g Rada Miasta i Gminy Mirsk, Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mirsk, BAU-PROJECT” BUDOWNICTWO i inni red., DR EWA PUSTELNIK MGR INŻ. ANNA KORABIEWSKA MGR INŻ. PRZEMYSŁAW MALCZEWSKI MGR INŻ. RAFAŁ SÓJKA MGR INŻ. MICHAŁ WIĄCEK, luty 2006.
 17. http://edzienniki.duw.pl/duw/WDU_D/2016/3553/akt.pdf.
 18. a b c d e f g h i j k l m n o http://www.mirsk.pl/images/article/file/So%C5%82ecka%20Strategia%20Rozwoju%20Wsi/So%C5%82ecka%20Strategia%20Rozwoju%20Wsi%20Kwieciszowice.pdf.
 19. Herbatha.pl, Wydawnictwo „Zielone Brygady” zb@eco.pl, zb.eco.pl [dostęp 2016-12-29].
 20. CMS – Redakční systém: NetDirect MediaCentrik, HTML, CSS, JS, FLASH: NetDirect Team Design, z, Kopalnia bazaltu Góra Kamienista – 15 kilometrów od granicy Polski z Czechami | mineral-polska.com, www.mineral-cesko.com [dostęp 2017-01-01].
 21. Klimat: Kwieciszowice - Wykres klimatyczny, wykres temperatury, tabela klimatu - Climate-Data.org, pl.climate-data.org [dostęp 2017-04-30].
 22. PLH020102 Łąki Gór i Pogórza Izerskiego, www.obszary.natura2000.pl [dostęp 2017-04-30] (pol.).
 23. http://www.pszczoly.zielonaakcja.pl/platforma-edukacyjna-zadrzewienia/materialy-merytorczne/item/download/98_f6239c07f2d15aa0956ba775577a8663.html.
 24. http://mirsk.pl/images/article/file/czerwiec-lipiec%202016.pdf.
 25. Gerichtskretscham Blumendorf im Riesengeb. (tłum. Karczma sądowa w Kwieciszowicach w Górach Izerskich), dolny-slask.org.pl [dostęp 2017-01-08].
 26. Dom nr 23, Kwieciszowice – zdjęcia, dolny-slask.org.pl [dostęp 2017-01-08].
 27. o, Odwiedzamy Kaszarnię Kamienne, „Biokurier” [dostęp 2016-12-30].
 28. Przystanek kolejowy Kwieciszowice, Kwieciszowice – dolny-slask.org.pl, dolny-slask.org.pl [dostęp 2016-12-31].
 29. Linia 274 Wrocław – Zgorzelec, www.jelenia.rail.pl [dostęp 2016-12-30].
 30. http://1.bp.blogspot.com/-13sZeKMglAU/UHm-HFxLfkI/AAAAAAAAAEw/wnifDgMETH4/s1600/brandweer20.jpg.
 31. http://4.bp.blogspot.com/-ctN0ipuYBMw/UIza_3AAgCI/AAAAAAAAAG4/HhHkAgHOh6Y/s1600/brandweer135.jpg.
 32. Przedwojenne Towarzystwa Rowerowe, www.gryfow.org.pl [dostęp 2017-04-30] (pol.).
 33. potrzebne źródło
 34. Agnieszka i Mariusz Mielęccy, www.mieleccy.com [dostęp 2017-04-30].
 35. Mapy Google, Mapy Google [dostęp 2017-01-22].
 36. a b l, Serwis Urzędu Miasta i Gminy Mirsk, mirsk.pl [dostęp 2017-01-07].
 37. http://www.goryizerskie.pl/pliki/rowerowakraina.jpg.
 38. Arkadiusz Lipin, Trasy rowerowe w Górach Izerskich – Rowerowej Krainie, www.goryizerskie.pl [dostęp 2016-12-29].
 39. Arkadiusz Lipin, Agroturystyka DUDEK BED & BREAKFAST – Kwieciszowice, www.izerska.pl [dostęp 2017-01-21].
 40. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 120–121. [dostęp 2012-09-16].
 41. l, Serwis Urzędu Miasta i Gminy Mirsk, mirsk.pl [dostęp 2017-01-02].
 42. Kwieciszowice – Remiza Ochotniczej Straży Pozarnej – zdjęcia, mapa, fotopolska.eu [dostęp 2017-01-02].
 43. Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela, Proszowa – dolny-slask.org.pl, dolny-slask.org.pl [dostęp 2017-01-02].
 44. Parafie Diecezji Legnickiej, www.diecezja.legnica.pl [dostęp 2017-01-02].
 45. Sołecka strategia rozwoju wsi Kwieciszowice.
 46. Kwieciszowice – Sklep spożywczy – zdjęcia, fotopolska.eu [dostęp 2017-01-21].
 47. CEIDG, prod.ceidg.gov.pl [dostęp 2018-01-08].
 48. potrzebne źródło
 49. http://www.krs-online.com.pl/kwieciszowice-miasto-8852.html
 50. http://www.krs-online.com.pl/stowarzyszenie-euro-partner-krs-146242.html
 51. Stowarzyszenie "Euro-Partner", mojepanstwo.pl [dostęp 2018-02-27] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]