Kwileccy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
herb Bieliny
herb Szreniawa
herb Szreniawa (odm.)

Kwileccy herbu Szreniawa – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Bieliny, który wziął swoje nazwisko od Kwilcza w Powiecie Poznańskim[1], (obecnie międzychodzkim). Używanie przez Kwileckich pierwotnego herbu – ze względu na jego podobieństwo do herbu Szreniawa – zostało w XVI wieku zarzucone na rzecz tego drugiego. Po otrzymaniu przez ten ród tytułu hrabiowskiego jest to obecnie herb Szreniawa (odm.).

Kwileccy (znani już od XIV wieku), podobnie jak wiele innych rodów szlacheckich z Wielkopolski, należeli do średniozamożnej szlachty, która z czasem awansowała do warstwy ziemiaństwa. Przedstawiciele tego rodu za I Rzeczypospolitej pełnili liczne urzędy ziemskie, w tym kasztelanów, dostępując tym samym godności senatorskiej[1]. Pozostawili po sobie liczne siedziby, w tym zespół pałacowy w Kwilczu, zaś bracia Franciszek, Jan i Adam Kwileccy byli fundatorami murowanego kościoła św. Michała Archanioła w Kwilczu.

Ze względu na starodawność rodu i pozycję, jaką cieszył się on w czasach I Rzeczypospolitej, Józef Ignacy Kwilecki (1791–1860) otrzymał w 1816 roku pruski tytuł hrabiowski, z którym wylegitymował się w 1842 roku w Królestwie Polskim.

Członkowie rodu[edytuj | edytuj kod]

Pałace i inne budowle[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A. Boniecki, Herbarz polski, (tom XII), Warszawa 1908, s. 307.
  2. Kwilecki, Stefan hrabia | Porta Polonica [online], www.porta-polonica.de [dostęp 2019-06-19].
  3. Hektor Kwilecki [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2019-06-19] (pol.).
  4. Hektor hr. Kwilecki z Kwilcza h. Byliny (odm.) [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 2019-06-19].
  5. Kwilecki Hektor, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2019-06-19].