Przejdź do zawartości

Kwintus Lutacjusz Katulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kwintus Lutacjusz Katulus (Quintus Lutatius Catulus) (ur. przed. 149 p.n.e., zm. 87 p.n.e.) – konsul rzymski, syn Kwintusa Lutacjusza Katulusa i Popilii[1].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Około 109 p.n.e. sprawował funkcję pretora; sprawował namiestnictwo prowincji zaopatrującej Rzym w zboże, a więc najpewniej Sycylii. Trzykrotnie bez powodzenia starał się o konsulat w latach 106 p.n.e., 105 p.n.e. i 104 p.n.e., przegrywając wybory[2]. Ostatecznie został konsulem na 102 p.n.e. i udał się do Galii Cisalpińskiej na wojnę z Cymbrami i Teutonami. W wyniku narastającego konfliktu z Mariuszem, u którego przez wiele lat był legtatem i trybunem wojskowym, Lucjusz Korneliusz Sulla, przyszły dyktator, przeszedł pod komendę Katulusa[3]. Katulus miał bronić przejścia przez Alpy, obsadził wzniesienie nad rzeką Atezą (dzisiejsza Adyga), ale został zmuszony wycofać się za rzekę Pad, wpuszczając tym samym Cymbrów do Galii Transpadańskiej. Frontinus opisuje[4] podstęp Katulusa, który zmylił wrogów, pozorując rozbicie obozu. W 101 p.n.e. połączone wojska Katulusa i Mariusza pokonały Cymbrów w bitwie pod Vercellae[5][6]. Cymbrowie stracili ponad sto tysięcy ludzi w zabitych i wziętych do niewoli i jako plemię przestali istnieć[7]. Katulusowi przyznano prawo do triumfu[6].

Giovanni Battista Tiepolo, Bitwa pod Vercellae, 1725–1729

Główną zasługę tego zwycięstwa przypisywano jednak Mariuszowi[6], co spowodowało niechęć Katulusa i jego stałą opozycję wobec tego polityka. W wojnie domowej stał po stronie Lucjusza Korneliusz Sulli. W 100 p.n.e. brał udział w stłumieniu ruchu trybuna ludowego Apulejusza Saturninusa. W 90 p.n.e. w czasie wojny ze sprzymierzeńcami był legatem. W 87 p.n.e. był wysłany przez senat w charakterze posła do Kwintusa Metellusa Piusa z wezwaniem, by ten objął naczelne dowództwo w walce z popularami. Gdy w wyniku wojny domowej Gajusz Mariusz i Lucjusz Korneliusz Cynna zajęli Rzym i wprowadzili politykę terroru, Katulus, spodziewając się egzekucji, popełnił samobójstwo[8][9]

Literat[edytuj | edytuj kod]

Był cenionym oratorem, poetą i pisarzem, także piszącym w języku greckim. Napisał historię swojego konsulatu oraz wojny z Cymbrami w stylu Ksenofonta. Prace te nie zachowały się. Przetrwały tylko dwa jego epigramaty zachowane w dziele Cycerona O naturze bogów i u Aulusa Geliusza.

Budowniczy[edytuj | edytuj kod]

Świątynia poświęcona Aedes Fortunae Huiusce Diei na Largo di Torre Argentina

Katulus był bardzo bogaty i użył tego bogactwa dla upiększania Rzymu. Dwie budowle są znane jako jego dzieło: świątynia Fortuna Huiusce Diei na Largo di Torre Argentina, upamiętniająca zwycięstwo pod Vercellae i portyk Katulusa, zbudowany ze sprzedaży łupów zdobytych na Cymbrach.

Małżeństwa i krewni[edytuj | edytuj kod]

Przez wspólną matkę Popilię był bratem przyrodnim przedstawicieli sławnego rodu Juliuszów Cezarów:

Popilia
1. Lucjusz Juliusz Cezar
2. Kwintus Lutacjusz Katulus
 
 
Lucjusz Juliusz Cezar kon. 90
Gajusz Juliusz Cezar Strabon
Kwintus Lutacjusz Katulus
konsul 102 p.n.e.
1. Serwilia
2. Domicja
 
 
Lucjusz Juliusz Cezar kon. 64 p.n.e.
Julia
1. Marek Antoniusz Kretyk
2. Publiusz Korneliusz Lentulus Sura
Kwintus Lutacjusz Katulus Kapitoliński
konsul 78 p.n.e.
Lutacja
1. Kwintus Hortensjusz Hortalus

1. Pierwszą żoną była Domcja z rodu Domicjuszów Ahenobarbów, która była matką jego syna Kwintusa, konsula 2 78 p.n.e.

2. Drugą żoną była Serwilia z rodu Serwiliuszów Cepionów, która była matką jego córki, Lutacji, żony sławnego oratora Kwintusa Hortensjusza Hortalusa.

3. Być może jego trzecią żoną była Klaudia z rodu Klaudiuszów Pulchrów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Tulliusz Cyceron: de Oratore; II 44. [w:] DE ORATORE AD QVINTVM FRATREM LIBER SECVNDVS [on-line]. [dostęp 2009-02-14]. (łac.).
  2. Marek Tulliusz Cyceron: pro Cn. Plancio; 12. [w:] PRO CN. PLANCIO ORATIO [on-line]. [dostęp 2009-02-14]. (łac.).
  3. Sulla, Rozdział czwarty. W: Plutarch z Cheronei: Żywoty sławnych mężów. edycja komputerowa www.histurion.pl.
  4. I 5,3. W: Sekstus Juliusz Frontinus: Strategemata. [dostęp 2009-02-14]. (ang.).
  5. Periocha księgi LXVIII. W: Tytus Liwiusz: Dzieje Rzymu od założenia Miasta. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1982, s. 264.
  6. a b c Mariusz, 23-28. W: Plutarch z Cheronei: Żywoty sławnych mężów. edycja komputerowa www.histurion.pl.
  7. Księga druga, 12. W: Wellejusz Paterkulus: Historia rzymska. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2006, s. 54–55. ISBN 83-04-04830-2.
  8. Księga druga, 22. W: Wellejusz Paterkulus: Historia rzymska. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2006, s. 66–67. ISBN 83-04-04830-2.
  9. Mariusz, 44. W: Plutarch z Cheronei: Żywoty sławnych mężów. edycja komputerowa www.histurion.pl.