Kysucké Beskydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama z Wielkiej Raczy w kierunku Beskidów Kysuckich i Beskidu Śląsko-Morawskiego
Mapa pasm beskidzkich – Beskidy Kysuckie są zachodnią częścią Beskidów Słowackich (Slovenské Beskydy)

Kysucké Beskydy (pol. Beskid Kysucki, Beskidy Kysuckie[1], Beskid Kisucki, Beskidy Kisuckie) – pasmo górskie w północnej Słowacji, w regionie Kysuce. Wraz z Beskidem Orawskim (Oravské Beskydy) tworzą pasmo Beskidów Słowackich (Slovenské Beskydy), są najwyższą częścią Gór Kisuckich (Kysucká vrchovina), choć czasem spotyka się opinie, że osobnym rejonem górskim.

Beskid Kysucki ciągnie się od przełęczy Zwardońskiej do granicy z Orawą na przełęczy Przysłop. Najwyższym szczytem pasma jest Wielka Racza (Veľká Rača). Na terenie gór znajduje się kilka rezerwatów przyrody, w tym wokół Wielkiej Raczy, a niemal całość pasma zajmuje obszar chronionego krajobrazu (Chránená krajinná oblast’ "Kysuce").

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Wyodrębnianie pasma Beskidu Kysuckiego budzi często w Polsce kontrowersje, gdyż najpopularniejszy podział Jerzego Kondrackiego w ogóle go nie wyróżnia, traktując go jako część Beskidu Żywieckiego (podobnie jak i nie wyróżnia Beskidu Orawskiego). Słowacy jednak uznają Kysucké Beskydy za osobne pasmo górskie, natomiast Beskidem Żywieckim określają tylko tereny leżące po polskiej stronie granicy.

Również przynależność do makroregionów jest sporna – Słowacy uznają je (tak jak i Beskid Żywiecki) za część gór o nazwie Stredné Beskydy (dosłownie Beskidy Środkowe, jednak nie należy ich mylić z górami o tej nazwie wyróżnianymi w polskiej regionalizacji), natomiast w Polsce ten rejon należy do Beskidów Zachodnich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski opis do słowackiej mapy turystycznej w sklepie internetowym