Władysław Batthyány-Strattmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Władysław Batthyány-Strattmann
László Batthyány-Strattmann
Batthyány-Strattmann László.JPG
Data urodzenia 28 października 1870
Dunakiliti (Węgry)
Data śmierci 22 stycznia 1931
Wiedeń
Czczony przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 23 marca 2003
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 22 stycznia

Książę Ladislaus (László) Batthyány-Strattmann (ur. 28 października 1870, Dunakiliti (Węgry), zm. 22 stycznia 1931, Wiedeń) – błogosławiony Kościoła katolickiego, lekarz, członek starej magnackiej rodziny Batthyány.

Życiorys[edytuj]

Ladislaus Batthyány był 6. dzieckiem w rodzinie. Po ukończeniu gimnazjum studiował medycynę na uniwersytecie wiedeńskim. W roku 1898 ożenił się z hrabiną Marią Theresią Coreth. Ich związek przebiegał szczęśliwie i harmonijnie, a jego owocem było trzynaścioro dzieci. W Kittsee (Burgenland), gdzie zamieszkiwali zamek Kittsee, dr Batthyány założył w roku 1902 szpital. Początkowo pracował w nim jako lekarz ogólny, następnie specjalizował się w chirurgii i okulistyce. Dr Batthyány przyjmował codziennie nieodpłatnie 80-100 pacjentów. Najbiedniejszych z nich wspierał dodatkowo finansowo. W ten sposób rozdał większość swojego majątku. W 1915 odziedziczył tytuł książęcy oraz zamek w Körmend (Węgry). Wiązała się z tym zmiana nazwiska na Batthyány-Strattmann. Po pierwszej wojnie światowej przeniósł się wraz z rodziną do Körmend.

Też tam dr Batthyány otworzył za własne środki szpital. Dr Batthyány zachorował we wrześniu 1929 na raka i zmarł w 1931 roku w opinii świętości w sanatorium Löw w Wiedniu.

Został pochowany w rodzinnym grobowcu w Güssing, grobowiec ten jest drugim co do wielkości grobowcem rodzinnym w Austrii, po grobowcu rodziny cesarskiej w Wiedniu.

23 marca 2003 papież Jan Paweł II ogłosił beatyfikację dr Ladislausa Batthyánya-Strattmanna.

Linki zewnętrzne[edytuj]