László Garai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
László Garai
Garai László
Ilustracja
Pieczęć László Garaia
Data urodzenia

1410

Data śmierci

1459

Zawód, zajęcie

arystokrata, palatyn

László Garai (ur. 1410, zm. 1459), znany też jako Ladislaus Garai (łac.) i Władysław Garawęgierski magnat, palatyn w latach 1447-1458.

Jego ojciec, Miklós Garai, był palatynem Węgier między 1366 i 1433 rokiem, podobnie jak dziadek, również Miklós. Matką László była Anna Cylejska, siostra królowej Węgier, Czech i Niemiec Barbary Cylejskiej i kuzynka królowej Polski, Anny.

Garai otrzymał tytuł w 1447 roku. W czasie wojny o sukcesję na Węgrzech wspierał Władysława Pogrobowca. Po zabójstwie Ulryka II Cylejskiego, razem z królem i Miklósem Újlakim, doprowadził do skazania na karę śmierci jego zabójcy, Władysława Hunyadiego.

Po śmierci Władysława Pogrobowca, w celu obsadzenia pustego tronu, w 1458 roku zawarł umowę z rodziną Władysława Hunyadiego. Strony postanowiły, że Maciej Korwin, młodszy brat Władysława, zostanie koronowany na króla Węgier, a w zamian nowy król miał zapewnić Garaiowi, że nie będzie go ścigać za śmierć swojego brata. Rodzina Hunyadych zobowiązywała się także ożenić Macieja z Anną, córką Garaia.

Jednak małżeństwo nie zostało zawarte, ponieważ Maciej został zwolniony z aresztu na dworze króla Czech, Jerzego, pod warunkiem poślubienia córki władcy Czech, Katarzyny. Po powrocie na Węgry nowy król szybko usunął Garaia z urzędu, podobnie jak innych możnych zaangażowanych w śmierć jego brata. Garai wezwał wówczas cesarza Fryderyka III Habsburga na pomoc i zaoferował mu koronę węgierską.

Garai zmarł wkrótce później, jeszcze przed konfrontacją z Maciejem, a wdowa podpisała traktat z królem Maciejem, w którym ona i jej dzieci zapewnili sobie zachowanie majątku.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Solymosi László (szerk.): Magyarország történeti kronológiája I. A kezdetektől 1526-ig, főszerk.: Benda Kálmán, Budapest, 1981
  • Virágvölgyi A. (2008). A Király, Hunyadi Mátyás arcai. Editorial Phyneas: Budapest, Hungría.