Lázaro Cárdenas (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie gminy Lázaro Cárdenas na mapie stanu Quintana Roo

Lázaro Cárdenas – nieduża gmina w północnej meksykańskiego stanu Quintana Roo, położona na wierzchołku półwyspu Jukatan, na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Jest jedną z 10 gmin w tym stanie[1]. Siedzibą władz gminy jest miasto Kantunilkín. Nazwa gminy została nadana na cześć prezydenta Meksyku w latach 1934 - 1942 Lázaro Cárdenas del Río.

Wraz z gminami Isla Mujeres i Benito Juárez dzieli wierzchołek półwyspu Jukatan na dwie części. W 2005 roku ludność gminy liczyła 22 434 mieszkańców[2].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Plan gminy Lázaro Cárdenas

Powierzchnia gminy wynosi 3 881 km² zajmując ponad 7,6% powierzchni stanu, co czyni ją średniej wielkości gminą pod względem powierzchni w stanie Quintana Roo. Obszar gminy jest równinny, a nierówności terenu nie są wyniesione ponad poziom morza o więcej niż 25 m. Wzdłuż wybrzeża znajduje szereg zatok mających charakter lagun z największą Laguna Conil. Teren w dużej części pokryty jest lasami, które mają charakter lasów deszczowych. Klimat jest ciepły i wilgotny z średnią roczną temperaturą wynoszącą 24,6 °C. Gmina leży na trasie huraganów a większość wiatrów wieje z kierunku wschodniego znad Morza Karaibskiego przynosząc dużą ilość gwałtownych opadów (głównie w lecie) czyniąc klimat wilgotnym opadami na poziomie 1 268 mm rocznie. Na terenie gminy znajduje się Yum Balam obszar chroniony o charakterze parku narodowego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Encyklopedia Gmin Meksyku - Lázaro Cárdenas (hiszp.). [dostęp 2010-11-11].
  2. Strona Meksykańskiego Instytutu Statystycznego (INEGI) (hiszp.). [dostęp 2010-11-1].