Léon Louis Rolland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Léon Louis Rolland
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 grudnia 1841
Saint-Aubin-de-Luigné
Data i miejsce śmierci 11 czerwca 1912
Neuilly-sur-Seine
Zawód, zajęcie mykolog
Alma Mater Collège-lycée Jacques-Decour
Strona tytułowa Atlasu grzybów Francji, Szwajcarii i Belgii

Léon Louis Rolland (ur. 10 grudnia 1841 w Saint-Aubin-de-Luigné, zm. 11 czerwca 1912 w Neuilly-sur-Seine) – francuski mykolog.

Jego ojciec był inżynierem i dyrektorem kopalni węgla. Rolland uczył się w liceum w Angers, potem w Meaux, a następnie w słynnym Collège-lycée Jacques-Decour w Paryżu. Lata 1866–1879 spędził w Hawrze. W tym okresie zainteresował się matematyką do tego stopnia, że ucierpiało na tym jego zdrowie. Zmuszony był się poddać i zrobić sobie przerwę w uprawianiu nauki. Po śmierci ojca poznał tam farmaceutę, który studiował grzyby na podstawie książki Krombholza. Zachwycił się mykologią, a kiedy książka Krombholza okazała się niewystarczająca, zapoznał się z mykologiem Gilletem, który stał się jego bliskim znajomym. W 1879 r. przeprowadził się z matką do Paryża, a po jej śmierci przeniósł się do Neuilly-sur-Seine, gdzie mieszkał sam aż do swojej śmierci[1].

W Paryżu zaprzyjaźnił się z farmakologiem i mykologiem Boudierem, który później napisał jego nekrolog w Bulletin Société mycologique de France. Rolland był entuzjastycznym członkiem tego czasopisma, nigdy nie przegapił konferencji i opublikował wiele artykułów w tym biuletynie, a przez pewien czas był jego prezesem. Był w stanie żyć ze swoich inwestycji i odbywał podróże mykologiczne we Francji i za granicą. Zbierał okazy grzybów m.in. w Chamonix, Maroku, Algierii i na Balearach, m.in. w dolinie miasta Sóller. Korespondował ze zbieraczem i współzałożycielem towarzystwa Lyon Linnaean, Philibertem Rielem, na temat okazów z okolic Chamonix. Rolland przyczynił się do powstania Revue Mycologique w Lyonie[1].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Jego głównym dziełem był „Atlas des champignons de France, Suisse et Belgique” („Atlas grzybów Francji, Szwajcarii i Belgii”), który obejmował 283 gatunki. Wydano go w latach 1906–1910 w 15 częściach, a w 1910 r. w dwóch tomach. Zawierał 120 chromolitograficznych płytek akwarelowych wykonanych przez ilustratora A. Bessina. Za tę pracę w 1911 r. Rolland otrzymał dyplom honorowy na „Universal Exhibition of Turin”[1].

Opisał nowe taksony grzybów. W ich naukowych nazwach dodawane jest jego nazwisko Rolland[2].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Oprócz książki Atlas grzybów Francji, Szwajcarii i Belgii pisał artykuły w czasopiśmie Bulletin Société mycologique de France (Bulletin):

  • Essai d'un calendrier des champignons comestibles des environs de Paris, Bulletin 1887, vol. III, s. 73, dalsza kontynuacja w vol. V, VI, VII, VIII, IX
  • Excursion a Zermatt (Suisse). Cinq champignons nouveaux, Bulletin 1889, vol. V-1, s. 164
  • Excursions à Chamonix Eté et Automne de 1898, Bulletin 1899, vol. XV, s. 73-78
  • Une nouvelle espèce de "Ganoderma, Bulletin 1901, vol. XVI-2, s. 180
  • Photographie des Champignons – Procédé par la décoloration et la teinture, Bulletin 1902, vol. XVIII, s. 27
  • Champignons des îles Baléares, Bulletin 1904, vol. XX[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Émile Boudier, Notice sur M. Léon Rolland, Bulletin trimestriel de la Société mycologique de France, 1912, 28: 414–418
  2. Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2020-06-10] (ang.).