Lúčka (powiat Rożniawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lúčka
Ilustracja
Ruiny kościoła tzw. „husyckiego”
Państwo  Słowacja
Kraj  koszycki
Powiat Rożniawa
Starosta Jozef Szabó[1]
Powierzchnia 14,93[2] km²
Wysokość 540 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

192[2]
12,86 os./km²
Nr kierunkowy 058
Kod pocztowy 049 42 (pošta Drnava)
Tablice rejestracyjne RV
Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa lokalizacyjna kraju koszyckiego
Lúčka
Lúčka
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Lúčka
Lúčka
Ziemia48°38′11″N 20°43′18″E/48,636389 20,721667
Strona internetowa

Lúčka (węg. Lucska) – wieś (obec) w powiecie Rożniawa, w kraju koszyckim, na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Leży 20 km na wschód od Rożniawy, na wysokości 540 m n.p.m., w górnej części doliny potoku Čremošná, w tzw. Bruździe Borczańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wspominana w 1409 r. jako wieś należąca do turniańskiego „państwa” feudalnego”, które król Zygmunt Luksemburski darował Pawłowi Bešeňovi. Według tradycji tamtejszej parafii katolickiej jest jednak o wiele starsza i pochodzi co najmniej z połowy XIII w. Od połowy XIX w. rozwijało się tu hutnictwo żelaza. Wytopy prowadzono początkowo w prymitywnych piecach (w tradycji lokalnej: slovenská pec), które w 1853 r. zastąpiono wielkim piecem.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół ewangelicko-reformowany z 1926 r. Zbudowany w stylu wiejskiego klasycyzmu, w układzie tradycyjnym dla Gemeru. Niewielka budowla konstrukcji halowej, nakryta sklepieniem kolebkowym, z kwadratową wieżą na osi; wieża nakryta wysokim dachem namiotowym z czterema trójkątnymi szczytami.
  • Kościół katolicki pw. św. Jana z 1926 r. Jednonawowy, z wielokątnie zamkniętym prezbiterium. Na osi kwadratowa wieża, nakryta dachem hełmowym.
  • Domy z końca XIX i początków XX w., murowane, o trzech pomieszczeniach, budowane wraz z pomieszczeniami gospodarskimi w głąb posesji.
  • Ruiny średniowiecznego kościoła obronnego nad wsią (tzw. husyckiego). Wzniesiony z kamienia w XIII w., należał do grupy wczesnogotyckich kościołów Gemeru z wydłużoną nawą i prostopadle zamkniętym prezbiterium. W pierwszej połowie XV w. został otoczony kamiennym murem obronnym, w który włączono również murowaną z kamienia dzwonnicę, pełniącą też funkcję wieżyczki strażniczej. Utworzona w ten sposób warownia pozostawała w rękach wojsk Jana Jiskry. Po I wojnie światowej kościół spłonął i już nie został odbudowany. Do chwili obecnej zachował się jedynie mur obwodowy nawy kościoła oraz przyziemne fragmenty muru obronnego z wieżyczką, wysuniętą nad stromy stok. Na wschodniej ścianie świątyni w 70. latach XX w. odkryto fragmenty fresków, pochodzących prawdopodobnie z XIV w. z przedstawieniami figuralnymi. Z początkiem lat 80. XX w. ruiny zakonserwowano, a dzwonnicę pokryto nowym dachem gontowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zoznam zvolených starostov a primátorov podľa obcí, miest a mestských častí (słow.). Štatistický úrad Slovenskej republiky, 2014. [dostęp 2017-09-24].
  2. a b Košický kraj (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2017-09-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański Mirosław J.: Tajemnicza Pipitka, w: „Gazeta górska” R. XIX, nr 10 (75), lato 2011, s. 14-17.
  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenský kras. Turistický sprievodca ČSSR, č. 41, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989, ​ISBN 80-7096-020-5​.