Przejdź do zawartości

Lüneburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lüneburg
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Landkreis Lüneburg

Prawa miejskie

1247[1]

Zarządzający

Ulrich Mädge, Claudia Kalisch

Powierzchnia

70,38 km²

Wysokość

17 m n.p.m.

Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość


72 492[2]
1030 os./km²

Nr kierunkowy

04131

Kod pocztowy

21335, 21337, 21339, 21391

Tablice rejestracyjne

LG

Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa konturowa Dolnej Saksonii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Lüneburg”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „Lüneburg”
Ziemia53°15′N 10°25′E/53,250000 10,416667
Strona internetowa
Ratusz w Lüneburgu
Stary Port w Lüneburgu
Gotyckie kościoły Lüneburga
Kościół św. Jana
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Michała

Lüneburg – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, nad rzeką Ilmenau, część Hamburskiego Regionu Metropolitalnego. Jest siedzibą powiatu Lüneburg.

Miasto liczy ponad 72000 mieszkańców. Odznacza się doskonale zachowanym zabytkowym centrum miasta, z głównym placem Am Sande z charakterystyczną ceglaną zabudową. Dawne koszary wojskowe zaadaptowano na nowy uniwersytet Leuphana Universität Lüneburg(inne języki), gdzie studiuje 10 000 studentów. Miasto ma od roku 2007 prawo używania tytułu hanzeatyckie, stąd jego oficjalna nazwa to Hanse- und Universitätstadt Lüneburg (z niem. Hanzeatyckie i uniwersyteckie miasto Lüneburg). Jest 120. co do wielkości miastem w Niemczech (grudzień 2008).

Toponimika nazwy

[edytuj | edytuj kod]

W języku dolnoniemieckim nazwa miasta brzmi Lümborg, zaś w tekstach łacińskich występuje ono jako Lunaburgum. Połabska nazwa to Glain (czasem też Glein lub Chlein), co zdaje się pochodzić od połabskiego słowa glai̯no, oznaczającego glinę.

Istnieje teoria, zgodnie z którą Lüneburg jest występującą w pismach Ptolemeusza Leufaną (gr. Λευφάνα), miastem na zachód od Łaby. Nie jest ona jednak powszechnie akceptowana.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Tereny, na których leży miasto, zasiedlało już od VII wieku n.e. plemię Drzewian należące do Słowian połabskich.

XX wiek

[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej w mieście znajdowało się 20 obozów dla robotników przymusowych. W okolicy działały 4 zakłady dla dzieci robotnic przymusowych: Hohnstorf, Gienau, Rettmer i Lüdersdorf.

W dniu 4 maja 1945 na wzgórzu o nazwie Timeloberg, znajdującym się na południowy wschód od miasta, została podpisana kapitulacja wojsk Wehrmachtu w północnych Niemczech, Danii i Holandii, kończąca działania wojenne II wojny światowej na froncie zachodnim. Akt kapitulacji podpisał admirał Hans-Georg von Friedeburg ze strony niemieckiej wobec marszałka Montgomery’ego ze strony wojsk brytyjskich reprezentującego aliantów. Wzgórze to zostało nazwane przez Brytyjczyków Victory Hill (pol. Wzgórze Zwycięstwa)[3].

W Lüneburgu prawdopodobnie 23 maja 1945 w brytyjskim obozie jenieckim popełnił samobójstwo Heinrich Himmler, jeden z najwyższych funkcjonariuszy niemieckiego narodowego socjalizmu, druga po Adolfie Hitlerze osoba w nazistowskich Niemczech.

W latach 1945 i 1946 odbywały się w Lüneburgu procesy prowadzone przez aliantów przeciwko nazistowskim zbrodniarzom wojennym, oskarżonym o dokonania zbrodni w obozach koncentracyjnych w Bergen-Belsen oraz Auschwitz-Birkenau.

 Osobny artykuł: Procesy załogi Bergen-Belsen.

Zabytki

[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

W Lüneburgu rozwija się przemysł włókienniczy, piwowarski, elektroniczny, maszynowy, odzieżowy oraz chemiczny[1].

Transport

[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Lüneburg. Z metropolią hamburską miasto jest połączone autostradą A39 (dawna A250). Przez miasto wiodą szlaki dróg krajowych B4 z Hamburga do Uelzen i Brunszwiku, B209 z Lauenburg/Elbe do Soltau i B216 z Lüneburga do Dannenberg (Elbe).

W Lüneburgu znajduje się również zabytkowy historyczny port rzeczny na rzece Ilmenau. Dzięki powstaniu w 1976 roku sztucznego 115-kilometrowego Kanału Bocznego Łaby (niem. Elbe-Seitenkanal), miasto zyskało na wschodnich peryferiach nowy port, posiadający doskonałe połączenie wodne z rzeką Łabą oraz Kanałem Śródlądowym[4].

Urodzeni w Lüneburgu

[edytuj | edytuj kod]

Związani z miastem

[edytuj | edytuj kod]

Współpraca

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Lüneburg, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-07-23].
  2. Statystyki.
  3. Die Kapitulation auf dem Timeloberg. [dostęp 2015-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)]. (niem.).
  4. Hafen Lüneburg GmbH. [dostęp 2015-01-03]. (niem.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]