Lądowisko Biała Podlaska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lądowisko Biała Podlaska
Państwo  Polska
Miejscowość Biała Podlaska
Typ wielofunkcyjne
Właściciel Urząd Miasta Biała Podlaska
Data otwarcia {{{data otwarcia}}}
Data zamknięcia {{{data zamknięcia}}}
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 142
Drogi startowe
Kierunek {{{1. pas : kierunek}}}: {{{1. pas : nawierzchnia}}}, {{{1. pas : długość}}}
Położenie na mapie Białej Podlaskiej
Mapa lokalizacyjna Białej Podlaskiej
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}

Lądowisko Biała Podlaska (kod ICAO: EPBP) – lądowisko w południowej części Białej Podlaskiej, położone w województwie lubelskim.

Od 23 kwietnia 2010 lądowisko było dzierżawione przez spółkę Biala Airport. 28 marca 2013 prezydent miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski wypowiedział spółce umowę dzierżawy lotniska. Przyczyną rozwiązania umowy było niewywiązanie się z warunków umowy oraz zadłużenie spółki z tytułu podatku od nieruchomości[1].

Lądowisko powstało w 2011 na lotnisku powojskowym. Figuruje w ewidencji lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dysponuje asfaltową drogą startową o długości 2300 m.

Próby reaktywacji[edytuj | edytuj kod]

W końcu lat 90. planowano je przekształcić w port lotniczy pasażerski i towarowy. Nadzieje na ożywiony ruch wiąże się z pobliskim przejściem granicznym w Terespolu i pasażerami z terenów Białorusi. Według opinii ekonomistów transportu z Instytutu Liberalnego, ożywienie tego portu dla potrzeb ruchu pasażerskiego jest ważne dla rozwoju gospodarczego tej części Polski.

Władze Białej Podlaskiej dość długo wiązały przyszłość lotniska z dużą inwestycją obiecywaną przez tureckiego biznesmena Vahap Toya i jego spółki „Port Cargo”. Według nowego planu zagospodarowania portowi lotniczemu nie będą towarzyszyć już elementy infrastruktury, które planowano poprzednio podczas kontrowersyjnej (zakładano wycięcie pobliskiego lasu) i nieudanej inwestycji z Vahapem Toyem, czyli np. obiekty rekreacyjne i sportowe. Obecnie władze deklarują chęć pozyskania inwestorów i przewoźników, a reaktywacją lotniska zajmuje się spółka „Port Lotniczy Biała Podlaska”. Zaletą portu w Białej Podlaskiej jest bogata infrastruktura. Istnieją tu dwa utwardzone pasy startowe: główny o długości 3300 metrów i rezerwowy, krótszy o ponad kilometr.

31 marca 2010 roku został rozstrzygnięty przetarg na dzierżawę 327 ha dawnego lotniska wojskowego. Wygrała jedyna startująca w przetargu spółka spółka Cargo Hub Warszawa Biała (obecnie Biała Airport Sp. z o.o.). Firma chce wykorzystać część dzierżawionego lotniska jako lądowisko dla małych prywatnych samolotów tzw. General Aviation. Później, po przebudowaniu pasów startowych i zbudowaniu nowych obiektów, docelowo na bialskim lotnisku miałyby być przyjmowane Boeingi 747, potocznie nazywane Jumbo Jetami, jedne z największych samolotów świata.

Firma zaoferowała czynsz dzierżawny w wysokości 33 tys. zł miesięcznie (plus 22-procentowy VAT). Obiecała też w przyszłości przeznaczać około 0,5 procenta przychodów na działalność lotnictwa m.in. sportowego.

Biała Airport planuje otworzyć aeroklub. Już w kwietniu 2010 podjęte zostały badania pasa startowego i płyt postojowych, ruszyły prace projektowe oraz remontowe.

Na wiosnę 2011 rozpoczęły się prace związane z odbudową lotniska dla samolotów ciężkich. Lotnisko miało posiadać pełne wymiary geometryczne. W 2011 firma uzyskała wpis w rejestrze lądowisk.

Dzierżawca planował do 30 listopada 2012 r. założyć i uruchomić lotnisko cywilne. Inwestycja miała kosztować między 120 a 140 mln. złotych. Jak zapewniały władze spółki – miały zdolność do zorganizowania potrzebnych środków. Cargo Hub od momentu wejścia na teren lotniska przejął jego utrzymanie, ochronę i koszty eksploatacyjne. Miały pomagać mu w tym inni zainteresowani działalnością na lotnisku. Wstępnie są to przynajmniej dwa podmioty: Stowarzyszenie Przewoźników Polskich (chce zbudować na jednej z części autodrom) i Aeroklub Modliński (jego filia miałaby powstać na kolejnej działce położonej w pobliżu lotniska).

28 marca 2013 r. prezydent miasta wypowiedział umowę dzierżawy lotniska spółce Biała Airport[2]. Zarząd nad obiektem przejął bialski Zakład Gospodarki Lokalowej.

W lipcu 2015 r. zawarto umowę z „BB Aero” – ośrodkiem szkoleń szybowcowych z Rybnika, które miało wykorzystywać lotnisko w celach treningowych (szybowce i samoloty ultralekkie)[3].

1 września 2015 r. decyzją prezydenta Białej Podlaskiej lotnisko przeszło pod pieczę Referatu Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta[3].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Białej Podlaskiej jest wyposażone w trzy drogi startowe, jedne z najdłuższych w Polsce z możliwością pełnej eksploatacji:

  • pas główny 3300 × 60 m
  • pas rezerwowy 2260 × 30 m
  • pasy lądowania, kołowania i strefy postojowe
  • pełna całodobowa ochrona
  • obszar o powierzchni ponad 70 ha przeznaczony do rozwoju zaplecza usług pasażerskich i transportowych z niezależnym dostępem,
  • podziemne zbiorniki do przechowywania ponad 5 mln litrów paliwa
  • osobna bocznica kolejowa zapewniająca bezpośredni dostęp do granicy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PREZYDENT WYPOWIEDZIAŁ UMOWĘ DZIERŻAWY LOTNISKA - BIAŁA24.PL, biala24.pl [dostęp 2017-11-15].
  2. Prezydent wypowiedział umowę dzierżawy lotniska (pol.). biala24.pl, 2013-04-02. [dostęp 2013-05-11].
  3. a b Ewelina Burda: Lotnisko w Białej Podlaskiej. Z miejskiej spółki do miasta (pol.). dziennikwschodni.pl, 2015-09-08. [dostęp 2015-09-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]