L’Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z L'Express)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
L'Express
Częstotliwość tygodnik
Państwo Francja 
Rodzaj czasopisma ogólna
Pierwsze wydanie 1953
Redaktor naczelny Christophe Barbier
Średni nakład 538 319 egz.
Strona internetowa

„L'Express”francuski tygodnik, założony w 1953 roku podczas I wojny indochińskiej. Tygodnik jest wzorowany na amerykańskim czasopiśmie „Time”.

Redakcja tygodnika znajduje się w Paryżu. Redaktorem naczelnym czasopisma jest Christophe Barbier, a właścicielem grupa medialna Roularta Media Group.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został założony w 1953 roku przez Jean-Jacques'a Servana-Schreibera, przyszłego lidera Socjalistycznej Partii Radykalnej oraz Françoise Giroud, byłą redaktor naczelną magazynu Elle. Tygodnik popierał politykę Pierre'a Mendèsa-France w sprawie Indochin, a ideologicznie związany był z francuską lewicą. Czasopismo było zdecydowanym przeciwnikiem wojny w Algierii, a w szczególności stosowania tortur.

W ciągu następnych lat czasopismo stało się w mniejszym stopniu zaangażowane w politykę, dzięki czemu nakład wzrósł w ciągu trzech lat ze 150 tys. do 500 tys. egzemplarzy. W 1971 roku, wraz z objęciem przez Servana-Schreibera funkcji przewodniczącego Socjalistycznej Partii Radykalnej, dziewięciu dziennikarzy tygodnika zdecydowało się na opuszczenie czasopisma, a następnie założyło własny tygodnik, „Le Point”.

Obecnie średni nakład tygodnika wynosi około 538 319 egzemplarzy, z czego około 305 tys. jest rozprowadzane w prenumeracie.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anne Feitz. «L'Express» relance la bataille des «news». „Les Échos”, 2010-05-05 (fr.). [dostęp 2010-05-22]. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]