L'Oiseau Blanc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Levasseur PL.8
L'Oiseau Blanc na pocztówce z roku 1927
L'Oiseau Blanc na pocztówce z roku 1927
Dane podstawowe
Państwo  Francja
Konstrukcja dwupłatowiec
Historia
Egzemplarze 1
Dane techniczne
Napęd Lorraine-Dietrich, dwanaście cylindrów
Moc 450 KM
Wymiary
Rozpiętość 14,6 m
Długość 9,7 m
Wysokość 3,9 m
Powierzchnia nośna 60,5 m2
Masa
Startowa 5030 kg (maksymalna)

L'Oiseau Blanc (pol. Biały Ptak) – nazwa samolotu typu Levasseur PL.8, na którym Charles Nungesser i François Coli podjęli w 1927 roku próbę transatlantyckiego przelotu non-stop z Paryża do Nowego Jorku. Ich celem, oprócz zapewnienia sobie miejsca w historii, była Nagroda Orteiga, ustanowiona dla pierwszej załogi, która przeleci nad północnym Atlantykiem z Paryża do Nowego Jorku lub odwrotnie. Niektórzy z konkurentów Nungessera i Coliego zginęli, inni rozbili swoje maszyny przy starcie. Jednak Francuzom udało się bezpiecznie odlecieć z podparyskiego lotniska Le Bourget. Wiadomo, że bezpiecznie wylecieli nad ocean nad brzegami Irlandii, jednak od tego momentu relacje na temat ich lotu są niejasne. Istnieją dowody, że piloci przekroczyli Atlantyk, dotarli do Nowej Fundlandii i polecieli dalej – na południe. Nad lasami amerykańskiego stanu Maine samolot widziano, a właściwie słyszano, ostatni raz.

"L'Oiseau Blanc" nigdy nie dotarł do portu przeznaczenia, a legendy o jego losie do dzisiaj rozbudzają wyobraźnię. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że Nungesser i Coli leżą na amerykańskiej ziemi, a nie, jak sądzono przed dotarciem do relacji świadków w latach 80. XX wieku, na dnie Atlantyku.

Maszyna posiadała odrzucane podwozie, wodoszczelny, hydrodynamiczny kadłub i składane śmigło. Wszystko dla zmniejszenia ciężaru. Samolot miał docelowo lądować na rzece Hudson w Nowym Jorku.