LD Alajuelense

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alajuela
Pełna nazwa Liga Deportiva Alajuelense
Przydomek La Liga
Data założenia 18 czerwca 1919
Liga Primera división de Costa Rica
Państwo  Kostaryka
Stadion Estadio Alejandro Morera Soto,
Alajuela
Prezes Kostaryka Raul Pinto
Trener Kostaryka Oscar Ramirez
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Liga Deportiva Alajuelense - kostarykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Alajuela.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Alajuelense założony został 18 czerwca 1919 roku przez grupę przyjaciół będących członkami drużyny o nazwie El Once de Abril (co znaczy 11 kwietnia), stając się pierwszym klubem piłkarskim w prowincji Alajuela. Swój pierwszy mecz nowy klub rozegrał 2 sierpnia 1919 roku w Cartago, gdzie Alajuelense odniósł nad miejscowym klubem Club Sport Cartaginés zwycięstwo w stosunku 3:1.

W roku 1921 utworzono ogólnonarodową ligę kostarykańską (Campeonato Nacional), a klub Alajuelense znalazł się w gronie siedmiu drużyn, które wzięły udział w pierwszych mistrzostwach Kostaryki. Obok La Liga w pierwszych rozgrywkach ligi kostarykańskiej wzięły udział następujące kluby: CS Herediano, Club Sport Cartagines i nieistniejące już kluby Sociedad Gimnástica Española, Club Sport La Unión de Tres Ríos, Club Sport La Libertad oraz Sociedad Gimnástica Limonense. Pierwsza edycja mistrzostw nie była szczęśliwa dla klubu Alajuelense, który uplasował się na ostatnim miejscu.

W 1928 roku Alajuelense pierwszy raz został mistrzem Kostaryki. Główną postacią był wówczas w drużynie jeden z najlepszych napastników w historii futbolu kostarykańskiego Alejandro Morera Soto. Pierwsze w historii zwycięstwo nad klubem zagranicznym Alajuelense odniósł 7 września 1930 roku, wygrywając w stosunku 4:2 z kubańskim klubem Fortuna.

W lutym 1932 roku Alejandro Morera Soto podpisał kontrakt z Barceloną, której pomógł w zdobyciu mistrzostwa Hiszpanii w 1934 roku (zdobył tam sobie przydomek El Mago del Balón, czyli czarodziej piłki). Ze swoim największym rywalem, stołecznym klubem Saprissa Alajuelense pierwszy raz zmierzył się 12 października 1949 roku wygrywając na stadionie Estadio Nacional 6:5. Mecze z udziałem obu tych drużyn stały się w przyszłości bataliami ściągającymi uwagę całej Kostaryki.

W latach 1919-2005 Alajuelense 24 razy został mistrzem Kostaryki. Ponadto dwukrotnie klub zdobył Puchar Mistrzów CONCACAF - w 1986 roku (co pozwoliło zmierzyć się ze słynnym River Plate Buenos Aires w walce o Copa Interamericana) i w 2004 roku. W roku 1992 i 1996 zdobyli tytuł mistrzów Ameryki Środkowej (Campeones Grandes de Centro America), wzięli udział w turnieju Copa Merconorte 2000, a w 2002 i 2005 roku zdobyli puchar mistrzów Ameryki Środkowej, czyli Copa Interclubes UNCAF. Ostatni z tych sukcesów sprawił, że Alajuelense otrzymał zaproszenie do udziału w Copa Sudamericana 2006.

Aktualny skład[edytuj | edytuj kod]

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Kostaryka Luis Bolaños
2 OB Kostaryka Elías Palma
3 OB Kostaryka Luis Marín
4 OB Kostaryka Geancarlo González
5 PO Kostaryka Cristian Oviedo Calvo
6 OB Kostaryka Jose Salvatierra
7 NA Kostaryka Marco Ureña
8 NA Kostaryka Mario Camacho
9 PO Kostaryka Diego Calvo
11 NA Kostaryka Alejandro Alpizar
12 PO Argentyna Pablo Gabas
13 PO Kostaryka Luis Miguel Valle
14 OB Kostaryka Cristopher Meneses
15 OB Kostaryka Carlos Clark
Nr Poz. Piłkarz
16 OB Kostaryka Joseph Mora
17 PO Kostaryka Kevin Sancho
18 PO Kostaryka Jorge Davies
21 NA Kostaryka Argenis Fernández
23 BR Kostaryka Patrick Pemberton
24 OB Kostaryka Rudy Dawson
25 OB Kostaryka Jhonny Acosta
28 PO Kostaryka Juan Gabriel Guzmán
29 NA Brazylia Leandrinho
30 OB Kostaryka Kenner Gutierrez
32 BR Kostaryka Alfonso Quesada
NA Kostaryka Jonathan McDonald
PO Brazylia Marcelo Sarvas

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]