LG webOS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
webOS
Logo webOS
Logo programu
ilustracja
Producent

LG Electronics,
Poprzednio Hewlett-Packard oraz Palm

Aktualna wersja

LG TV: 6.0
Open-source: 2.5.0
HP TouchPad: 3.0.5
Palm Pre: 2.2.4

Jądro

monolityczne

Licencja

Apache License

Strona internetowa

LG webOSsystem operacyjny przeznaczony dla niektórych smartfonów firmy LG.

Oprogramowanie zostało zaprezentowane na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas 8 stycznia 2009 i trafiło do sprzedaży wraz ze smartfonem Palm Pre 6 czerwca 2009. System był rozwijany przez firmę HP, która przejęła upadającego Palma w 2010 roku[1]. Pod koniec 2011 roku HP sprzedało dział związany z Palmem i udostępniło kod źródłowy systemu WebOS na zasadach licencji Open Source. W lutym 2013 roku firma LG ogłosiła przejęcie od HP kodu źródłowego systemu oraz patentów z nim związanych. Koreański koncern wykorzystuje oprogramowanie w rozwiązaniach typu „Smart TV”.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

webOS jest zaprojektowany do użytku przy pomocy ekranu dotykowego i graficznego interfejsu użytkownika. Zawiera pakiet aplikacji do zarządzania osobistymi informacjami i korzysta z technologii internetowych, takich jak HTML 5, JavaScript i CSS. Palm wyjaśniał, że dzięki temu deweloperzy oprogramowania nie będą musieli uczyć się nowego języka programowania. Palm Pre, który został wprowadzony na rynek 6 czerwca 2009, był pierwszym urządzeniem pracującym pod kontrolą tego systemu.

webOS 2[edytuj | edytuj kod]

19 listopada 2010 firma HP wydała webOS 2 przeznaczony dla urządzeń Palm Pre 2 oraz Palm Pixi 2.

Platforma[edytuj | edytuj kod]

webOS jest całkowicie nowym systemem opartym na jądrze Linux i właśnie z tym systemem ma najwięcej wspólnego. Pomimo tego system zawiera pewne aplikacje oparte na oryginalnych aplikacjach PIM dla systemu Palm OS.

Listę używanych komponentów open-source dla różnych wersji można znaleźć na stronie internetowej HP webOS open source compliance[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]