LIBRIé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sony LIBRIé EBR-1000E

LIBRIé - pierwsze na świecie[1], komercyjnie dostępne urządzenie spełniające rolę czytnika e-książek[2]. LIBRIé to w istocie urządzenie typu czytnik książek elektronicznych, posiadające 6-calowy monochromatyczny wyświetlacz, stosujący technologię e-papieru firmy E Ink, o rozdzielczości 800x600 i 10 MB pamięci wewnętrznej. Posiada też port USB, wyjście słuchawkowe, uproszczoną klawiaturę i wbudowany głośnik[3].

Urządzenie zostało tak zaprojektowane, aby zarówno rozmiarami jak i masą maksymalnie przypominać typową książkę. Jego głównym zastosowaniem jest wygodne czytanie książek w formacie elektronicznym, co ułatwia mała masa, wyświetlacz z którego czyta się niemal tak samo wygodnie jak z normalnego papieru i względnie mały pobór mocy, umożliwiający przeczytanie ok. 10 000 stron maszynopisu przy użyciu zestawu czterech typowych baterii AA[4].

Klawiatura służy praktycznie tylko do zapisywania krótkich notatek lub uwag na temat czytanej książki. Cena urządzenia była zbliżona do średniej klasy PDA. Początkowo potrafiło ono czytać tylko książki w specjalnym formacie Broad Band eBook. Książki w tym formacie można ściągać do pamięci urządzenia wyłącznie z płatnego serwisu firmy Publishing Ink, stanowiącego współwłasność Sony i kilku dużych wydawnictw japońskich. Format ten jest tak pomyślany, aby nie można było kopiować książek do innych urządzeń, ani wymieniać ich przez Internet. Dodatkowo, książki w tym formacie można użytkować tylko przez 60 dni - po tym czasie automatycznie są one usuwane z pamięci LIBRIé. Po aktualizacji oprogramowania rozszerzono obsługiwane rodzaje e-książek o formaty: TXT, LRF i LRX.

LIBRIé pojawiło się na rynku w kwietniu 2004, jako efekt trzyletniej współpracy firm Sony, Philips, Toppan printing i E Ink Corporation. Było dostępne tylko w japońskiej wersji językowej. W samej Japonii cieszyło się umiarkowanym powodzeniem[5]. Dwa lata później, w 2006 Sony wypuściło na rynek europejski i amerykański, "otwartą" wersję tego urządzenia (obsługującą więcej formatów e-książek), rozpoczynając tym samym serię czytników z PRS w nazwie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fabrizio Pilato: Sony LIBRIe – The first ever E-Ink e-Book Reader (ang.). Mobile Magazine, 2004-03-25. [dostęp 2011-10-23].
  2. Sebastian Górski: LIBRIé: pierwsza e-książka Sony i Philipsa. idg.pl, 2004-03-26. [dostęp 2011-10-23].
  3. Phillip Torrone: How To: Liberate the Sony Librie E-ink reader (ang.). 2005-11-21. [dostęp 2011-10-23].
  4. Librie HardWare (ang.). [dostęp 2011-10-23].
  5. SONY LIBRIé HOME (jap.). [dostęp 2011-10-23].