Przejdź do zawartości

La Caricature

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
La Caricature
Ilustracja
Częstotliwość

tygodnik

Państwo

 Monarchia lipcowa

Tematyka

satyra

Pierwszy numer

1830

Ostatni numer

1843

Strona internetowa
Słynna karykatura króla Ludwika Filipa autorstwa Honoré'a Daumiera opublikowana w wydaniu z 1831 roku

La Caricature – francuski satyryczny, ilustrowany tygodnik polityczny, dystrybuowany w Paryżu w latach 1830–1843 w okresie monarchii lipcowej. Pismo wielokrotnie atakowało króla Ludwika Filipa. Z niego pochodzi słynna karykatura przedstawiająca króla jako gruszkę.

"La Caricature morale, politique et littéraire" był wydawany w latach 1830–1843. Redaktorem był Auguste Audibert, a jego głównym autorem był Charles Philipon[1]. Artykuły publikowali na łamach pisma tacy autorzy jak Honoré de Balzac i Louis Desnoyers. Głównymi artystami tworzącymi ilustracje byli Honoré Daumier i Jean Ignace Isidore Gérard. Czasopismo zostało założone po tym, jak prawa cenzury zostały złagodzone. Miało to miejsce po rewolucji lipcowej 1830 roku, w wyniku której do władzy doszedł Ludwik Filip. Tematyka pisma obejmowała zarówno politykę, jak i sztukę. Każdy egzemplarz składał się z czterech stron, z dwoma lub trzema litografiami[2].

Kiedy pismo zaczęło atakować króla Ludwika Filipa, zwiększyło to jego popularność, ale spowodowało też represje ze strony władz.

Twórcy

[edytuj | edytuj kod]

Ilustratorzy

[edytuj | edytuj kod]

Autorzy artykułów

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. La Caricature morale, politique et littéraire / A. Audibert, rédacteur en chef ; [directeur : Ch. Philipon] - 12 années disponibles - Gallica [online], gallica.bnf.fr [dostęp 2019-01-19].
  2. Mellby, Julie L. (4 February 2009). "Charles Philipon's La Caricature". Princeton University. Retrieved 19 June 2014.