La Santé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
La Santé
Ilustracja
Więzienie La Santé (w centrum)
Państwo  Francja
Region  Île-de-France
Miejscowość Paryż
Typ budynku więzienie
Ukończenie budowy 1867
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
La Santé
La Santé
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
La Santé
La Santé
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
La Santé
La Santé
Ziemia48°50′02″N 2°20′22″E/48,833889 2,339444

La Santé (fr. Maison d'arrêt de la Santé lub Paris - La Santé) - więzienie położone w 14 dzielnicy Paryża. Jest to jedno z najsławniejszych więzień Francji, posiada blok dla VIP-ów oraz oddział o zaostrzonym rygorze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Więzienie La Santé zostało zbudowane w 1867 roku przez francuskiego architekta Emile Vaudremera. Placówka wzięła swoją nazwę od ulicy, na której znajdowała się główna brama więzienna. Więzienie zostało podzielone na cztery bloki oznaczone literami od A do D. Każdy blok był przeznaczony dla więźniów innej narodowości lub rasy. W takiej charakterystyce blok A był przeznaczony dla więźniów z Europy Wschodniej, blok B dla czarnoskórych Afrykanów, blok C był przeznaczony dla więźniów z Maghrebu a blok D dla reszty więźniów.

W 1900 roku po zburzeniu więzienia de la Grande-Roquette, La Santé stało się ostatnim miejscem penitencjarnym w Paryżu, w którym wykonywano wyroki śmierci. Wyroki te były wykonywane głównie publicznie, za murami więziennymi za pomocą gilotyny, której używano od 1909 roku. W 1939 roku zakazano publicznych egzekucji, a miejsce egzekucji przeniesiono na więzienny plac. Ostatnimi więźniami, na których wykonano wyrok kary śmierci, byli Roger Bontems oraz Claude Buffet, którzy zostali straceni 28 listopada 1972.

W czasie niemieckiej okupacji, La Santé służyło także jako miejsce przetrzymywania zarówno kryminalistów jak także działaczy opozycyjnych oraz członków ruchu oporu. W 1944 roku wraz z wkroczeniem Aliantów do Paryża, w więzieniu wybuchł bunt, który został krwawo stłumiony przez okupacyjną francuską milicję (Vichy Milice).

Znani więźniowie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]