La Santé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
La Santé
Ilustracja
Więzienie La Santé (w centrum)
Państwo

 Francja

Region

 Île-de-France

Miejscowość

Paryż

Typ budynku

więzienie

Ukończenie budowy

1867

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „La Santé”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „La Santé”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „La Santé”
Ziemia48°50′02″N 2°20′22″E/48,833889 2,339444

La Santé (fr. Maison d'arrêt de la Santé lub Paris - La Santé) - więzienie położone w 14 dzielnicy Paryża. Jest to jedno z najsławniejszych więzień Francji, posiada blok dla VIP-ów oraz oddział o zaostrzonym rygorze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Więzienie La Santé zostało zbudowane w 1867 roku przez francuskiego architekta Emile Vaudremera. Placówka wzięła swoją nazwę od ulicy, na której znajdowała się główna brama więzienna. Więzienie zostało podzielone na cztery bloki oznaczone literami od A do D. Każdy blok był przeznaczony dla więźniów innej narodowości lub rasy. W takiej charakterystyce blok A był przeznaczony dla więźniów z Europy Wschodniej, blok B dla czarnoskórych Afrykanów, blok C był przeznaczony dla więźniów z Maghrebu a blok D dla reszty więźniów.

W 1900 roku po zburzeniu więzienia de la Grande-Roquette, La Santé stało się ostatnim miejscem penitencjarnym w Paryżu, w którym wykonywano wyroki śmierci. Wyroki te były wykonywane głównie publicznie, za murami więziennymi za pomocą gilotyny, której używano od 1909 roku. W 1939 roku zakazano publicznych egzekucji, a miejsce egzekucji przeniesiono na więzienny plac. Ostatnimi więźniami, na których wykonano wyrok kary śmierci, byli Roger Bontems oraz Claude Buffet, którzy zostali straceni 28 listopada 1972.

W czasie niemieckiej okupacji, La Santé służyło także jako miejsce przetrzymywania zarówno kryminalistów jak także działaczy opozycyjnych oraz członków ruchu oporu. W 1944 roku wraz z wkroczeniem Aliantów do Paryża, w więzieniu wybuchł bunt, który został krwawo stłumiony przez okupacyjną francuską milicję (Vichy Milice).

Znani więźniowie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]