Labidochromis caeruleus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Labidochromis caeruleus[1]
Fryer, 1956
Samiec Labidochromis caeruleus
Samiec Labidochromis caeruleus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada kostnoszkieletowe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Podrodzina Pseudocrenilabrinae
Plemię Haplochromini
Rodzaj Labidochromis
Gatunek Labidochromis caeruleus
Synonimy
  • Labidochromis caeruleum Fryer, 1956
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Jezioro Malawi

Labidochromis caeruleus[3]gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae).

W akwarystyce nazywana jest pyszczakiem yellow, pyszczakiem żółtym lub cytrynowym[potrzebny przypis]. Poławiana komercyjnie jako ryba akwariowa, przez co jest narażona na przełowienie.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek endemiczny północno-zachodniej części jeziora Malawi w Afryce, pomiędzy Chirombo Point i Charo, oraz w zachodniej części jeziora pomiędzy przylądkiem Kaizer (Tanzania) a Londo (Mozambik). Występuje w litoralu skalistym na głębokościach poniżej 10 m (przeważnie 25 m). To rekordowa głębokość dla gatunków z rodzaju Labidochromis[2].

Rozmiary[edytuj | edytuj kod]

Dorasta do około 8[4], a nawet 10 cm[5][2] długości, a osiąga ten rozmiar po 1,5–2 latach.

Dymorfizm płciowy[edytuj | edytuj kod]

Dopiero u sześciomiesięcznych osobników tego gatunku możliwe staje się rozróżnienie płci, w przypadku młodszych ryb odróżnienie samca od samicy może stanowić duży problem, nawet dla doświadczonego hodowcy. Samce są większe od samic, mają też 3 płetwy intensywnie zabarwione na czarno: grzbietową, brzuszną i odbytową, podczas, gdy u samic kolor jest mniej intensywny i jakby poprowadzony cieńszą kreską.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Są to jedne z najłagodniejszych pielęgnic z grupy Mbuna. Pomimo tego, jak każda pielęgnica jest to ryba terytorialna, będzie zawzięcie broniła swojego rewiru przed innymi rybami.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Para L. caeruleus w okresie rozrodu

Labidochromis caeruleus jest rybą, która bardzo wcześnie dojrzewa płciowo. Często ryby już w wieku 9–10 miesięcy zaczynają podchodzić do pierwszych prób tarła. Samice są raczej dobrymi matkami – troskliwie opiekują się ikrą, często już podczas swojego pierwszego tarła. Inkubacja trwa zazwyczaj 19–22 dni. Samica bierze złożoną ikrę do pyska i opiekuje się nią, aż do wylęgu młodych. Młode po opuszczeniu pyska matki są już w pełni ukształtowane i gotowe do samodzielnego życia.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

W naturze żywi się innymi rybami i bezkręgowcami (małe skorupiaki)[2]. W akwariach ryby te chętnie przyjmują większość pokarmów przeznaczonych dla pielęgnic z jeziora Malawi. Jednak kształt ich pyszczków sugeruje, że ryby te mają nieco inne upodobania pokarmowe od większości pielęgnic z grupy Mbuna: ich przysmakiem zdają się być nie glony porastające skały jeziora, lecz żyjące w nich pierwotniaki i plankton unoszący się w toni wodnej. Jedzą dość dużo.

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

W hodowli nie sprawiają problemów. Są to ryby polecane dla początkujących malawistów. Zalecana minimalna wielkość akwarium dla kilku osobników to 80 cm długości i 120 l pojemności. Jeśli pyszczaki żółte mają przebywać w jednym zbiorniku razem z innymi pielęgnicami to minimalna długość akwarium powinna wynosić 120 cm.

P1010407.jpg
Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik długość 120 cm, kryjówki skalne, drobnoziarnisty piasek
Temperatura wody 24–27 °C[5]
Twardość wody twarda
8–25°n[5]
Skala pH 7,3–8,8[5]
Pokarm różnorodny, głównie żywy[5]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Labidochromis caeruleus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Labidochromis caeruleus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (25 March 2013) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 28 kwietnia 2013].
  4. Labidochromis caeruleus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 16 grudnia 2010]
  5. a b c d e Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter: Atlas ryb akwariowych. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]