Lactobacillus plantarum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lactobacillus plantarum
Systematyka
Królestwo bakterie
Typ Firmicutes
Klasa Bacilli
Rząd Lactobacillales
Rodzina Lactobacillaceae
Rodzaj Lactobacillus
Gatunek Lactobacillus plantarum
Nazwa systematyczna
Lactobacillus plantarum
Lactobacillus plantarum

(Orla-Jensen 1919) Bergey et al. 1923

Lactobacillus plantarum to gatunek mezofilnej bakterii z rodzaju Lactobacillus. Jest to nieruchliwa pałeczka o średnicy 0,9- 1,2 μm i długości 3-8 μm. Jedna z najczęściej spotykanych bakterii mlekowych, spotykana niezwykle często w fermentujących produktach żywnościowych. Prowadzi fermentację mlekową. Po raz pierwszy wyizolowano ją ze śliny. Rozkłada żelatynę[1].

Metabolizm[edytuj | edytuj kod]

Bakteria rośnie w temperaturze nie mniejszej niż 15 °C i nie większej niż 45 °C. Wytwarza kwas mlekowy (izomery L i D). Nie posiada cytochromów, przez co jej łańcuch oddechowy kończy się na powstaniu nadtlenku wodoru. Cecha ta pozwala jej na konkurowanie z innymi mikrobami o pokarm ze znacznie większą skutecznością, ponieważ nadtlenek wodoru ma właściwości bakteriobójcze. Zamiast dysmutazy ponadtlenkowej organizm bakterii gromadzi minimalne ilości manganu, który chroni ją przed toksycznym działaniem nadmiernej ilości tlenu. Ze względu na reakcje zachodzące między kompleksami manganowymi a żelazem bakterie nie gromadzą tego pierwiastka, w związku z czym nie można ich wykorzystać w biotechnologii do produkcji enzymów zawierających żelaza. Przykładowo Escherichia coli posiada ok. miliona atomów żelaza.

Bakterie hoduje się na podłożu agarowym.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Kiszonka[edytuj | edytuj kod]

Krowy karmione kiszonką

Bakteria jest ważna w procesie powstawania kiszonki. W czasie kiszenia w warunkach beztlenowych Lactobacillus plantarum bardzo szybko zaczyna dominować w populacji bakterii, a w przeciągu 48 godzin zaczyna wytwarzać kwas mlekowy i octowy na drodze heterofermentacji mlekowej[2] nadal ograniczając rozwój innych mikroorganizmów przy pomocy nadtlenku wodoru.

Artykuły spożywcze[edytuj | edytuj kod]

Mikrob odpowiada za proces kiszenia wielu produktów żywnościowych, np. ogórków, oliwek, kapusty, a także niektórych rodzajów serów.

Lecznictwo[edytuj | edytuj kod]

Lactobacillus plantarum został zastosowany w celu zmniejszenia dolegliwości alergicznych wywoływanych przez mąkę sojową. Redukcja IgE w zależności od wrażliwości osoby, której podano bakterie wahała się między 96-99%. Wskazuje to na doskonałe właściwości probiotyczne bakterii.

Lactobacillus plantarum potrafi bardzo długo przetrwać w ludzkim układzie pokarmowym co sprawia, iż mógłby ułatwiać dostarczanie niektórych leków in vivo.

Bakteriostatyczny wpływ mikroba pozwala także na uniemożliwianie wzrostu patogenom.

Biochemia[edytuj | edytuj kod]

Bakteria jest wykorzystywana w badaniach genetycznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lactobacillus plantarum is important to the dairy industry for lactic acid production (ang.). 2003r. [dostęp 2010-04-04].
  2. Mikroskopijne Zakłady Energetyczne. W: Władysław J.H. Kunicki- Goldfinger: Życie bakterii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 170. ISBN 978-83-01-14378-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Bednarczuk: Słownik bakterii. Warszawa: adamantan, 2008. ISBN 978-83-7350-076-1.
  • M. Kleerebezem, J. Boekhorst, R. van Kranenburg, D. Molenaar i inni. Complete genome sequence of Lactobacillus plantarum WCFS1. „Proc Natl Acad Sci U S A”. 100 (4), s. 1990-1995, Feb 2003. DOI: 10.1073/pnas.0337704100. PMID: 12566566.