Ladonia (mikronacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ladonia
Ladonien
Flaga
Herb Ladonii
Flaga Herb
Dewiza: (Łacina) Suum Cuique
(Do każdej jego własności)
Położenie Ladonii
Język urzędowy

angielski, szwedzki, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, włoski

Stolica

Wotan

Ustrój polityczny

Monarchia konstytucyjna

Głowa państwa

Królowa Karolina I z Ladonii

Waluta

Örtug (de jure)

Data powstania

2 czerwca 1996 r.

Ladoniamikronacja znajdująca się w południowej Szwecji na półwyspie Kullahalvon, ogłoszona niepodległą w 1996 roku przez artystę Larsa Vilksa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nimis na wybrzeżu Ladonii

W 1980 roku Lars Villks zbudował na tym terenie wieże z desek, zwane Nimis. Najwyższa z nich miała 15 metrów wysokości. Ponieważ jest to teren trudno dostępny, władze dowiedziały się o tym dopiero po dwóch latach. Okazało się, iż Villks postawił je bez zezwolenia, w dodatku na terenie rezerwatu. Zażądano usunięcia konstrukcji i wypłaty odszkodowania. Próbowano też zniszczyć konstrukcje, m.in. podpalono największą wieżę. Mimo to Villks postawił kolejną budowlę – Arx (łac. „forteca”), kamienny zamek w kształcie księgi. Zamek próbowano zniszczyć za pomocą młotów pneumatycznych.

Ostatecznie ogłoszono niepodległość Ladonii, obejmującej półwysep Kullahalvon. Jej władze uznały budowle za pomniki narodowe. Wybudowano też Omfalos, obelisk o wysokości 1,6 metra. Jednak słup zabrano (bez zgody Villksa) do Moderna Museet w Sztokholmie[1]. Wtedy Ladonia wypowiedziała wojnę Szwecji, USA i San Marino.

Nimis i Arx stoją do dziś.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moderna Museet – Omphalos – a contribution to the moral championships. Text by Martin Schibli [online], web.archive.org, 27 września 2007 [dostęp 2020-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2007-09-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]