Lag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: producent gitar LAG.

Lag, latencja, opóźnienie – termin stosowany w żargonie informatycznym w odniesieniu do szybkości działania sieciowych programów komputerowych. Termin ten jest używany, gdy aplikacja nie reaguje w odpowiedni sposób na przesyłane sygnały sterujące w sieci, przetwarzane przez dużą ilość hostów pośredniczących. W znaczeniu ogólnym słowem tym określa się niepowodzenie w nadążaniu za czymś lub pozostawanie w tyle.

Przy aplikacjach pracujących w systemach rozproszonych, którymi są na przykład aplikacje internetowe, lag jest często spowodowany opóźnieniem komunikacyjnym, a więc czasem wymaganym, aby wysłany pakiet danych dotarł do drugiego końca kanału komunikacyjnego, a odpowiedź zwrotna trafiła z powrotem do nadawcy.

Termin „lag” jest często stosowany w odniesieniu do gier online w sytuacji, kiedy gra traci synchronizację z poleceniami sterującymi gracza, zwykle z powodu zbyt wolnego połączenia internetowego, mało wydajnego serwera lub przeciążonego zadaniami lokalnego komputera. Czasami powodem jest też zbyt długi czas dostępu głównie przy połączeniach w sieciach mobilnych starszych generacji.

W przypadku gier komputerowych (gier wideo) termin „lag” służy do opisania opóźnienia lub czasu oczekiwania między działaniami podejmowanymi przez gracza i odpowiednią reakcją gry.

Wyraz „lag” pojawia się często w serwisach IRC i czasem bywa mylony z „pingiem” (program ping służy do mierzenia liczby zgubionych pakietów oraz opóźnień w ich transmisji). W kontekście gier online duży lag oznacza wartość powyżej 100-200 ms, dla IRC i komunikatorów więcej niż kilka sekund.

W żargonie użytkowników komputerów słowo „lag” może być używane do opisu dowolnego opóźnienia, nieraz w żartobliwym kontekście. Powstało także pojęcie pochodne – „lag mózgowy” – które jest humorystycznym określeniem chwilowego zaniku koncentracji, pamięci lub alternatywnie braku wiedzy na jakiś temat. W sytuacji, gdy ktoś dozna takiego lagu, mówi się też, że potrzebuje „resetu”, lub że musi się „zresetować”.

Czasami pojęcie „lag” jest błędnie stosowane do określenia „klatkowania”, lub inaczej efektu „żabich skoków” w płynności, przy przesyłaniu lub generowaniu obrazów graficznych, co objawia się spadkiem liczby klatek na sekundę (FPS).