Lago di Como

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lago di Como
Lago Lario
Ilustracja
Widok na jezioro Como z Alp i Bellagio
Położenie
Państwo

 Włochy

Wysokość lustra

198 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

146 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


51 km
4,5 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


154 m
425 m

Objętość

22,5 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Adda, Mera

Rzeki wypływające

Adda

Położenie na mapie Alp
Mapa konturowa Alp, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lago di Como”
Ziemia46°00′N 9°16′E/46,000000 9,266667
Mapka jeziora
Widok na Alpy i Lago di Como z Bellagio
Brzeg jeziora w miejscowości Varenna

Lago di Como, Lago Lario[1][2][3] (niem. Comosee) (łac. Lacus Larius) – jezioro w północnych Włoszech (Lombardia), w Alpach.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Lago di Como jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch (po Lago di Garda i Lago Maggiore). Zarazem jest to najgłębsze jezioro Alp i jedno z najgłębszych w Europie; tworzy kryptodepresję. Jego rozczłonkowanie powoduje, że linia brzegowa swoją długością przekracza linie brzegowe jezior Garda i Maggiore razem wziętych. Kształt jeziora na mapie przypomina odwróconą literę Y.

Jedyna wyspa na jeziorze nazywa się Isola Comacina. Była ona zamieszkana już w starożytności, lecz istniejące na niej osady zostały zniszczone w XII wieku.

Jezioro ma 3 części: Ramo di Como, Lago di Lecco, Ramo di Colico.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na łagodny klimat roślinność wokół jeziora jest bardzo zróżnicowana i bujna.

W górnej części jeziora praktycznie zawsze (oprócz miesięcy zimowych) wieje termiczny wiatr – breva. Zaczyna on wiać ok. godz. 10.00 z siłą 1-3 B, aby w porze popołudniowej osiągnąć 3-6 B.

Jakość wody w jeziorze w niektórych miejscach pozostawia wiele do życzenia; spowodowane jest to brakiem oczyszczalni ścieków.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Każdego dnia po Lago di Como kursują promy i inne łodzie, dzięki którym sprawnie można osiągnąć nadbrzeżne miejscowości bez konieczności objeżdżania jeziora lądem.

Lago di Como jest również celem wielu turystów; znane jest z licznych ośrodków wypoczynkowych i parków, leżących nad jego brzegiem. Okres od czerwca do września jest najlepszym czasem na uprawianie windsurfingu i kitesurfingu. Jezioro słynie także ze znajdujących się tutaj ekskluzywnych willi. W willi La Gaeta nad jeziorem Como nagrywano sceny do filmu z Casino Royale. Nad jeziorem Como swoje posiadłości mają gwiazdy kina - George Clooney, Brad Pitt, czy Sylvester Stallone. Najważniejsze kurorty nad Lago di Como to Varenna, Bellagio i Menaggio[4].

Miejscowości nadbrzeżne[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe informacje[edytuj | edytuj kod]

Panorama Lago di Como

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endonimy włoskie: Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 12. Europa, Część II, s. 249, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2010. [dostęp 2016-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-01)].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, s. 369; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-07)].
  3. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-07)].

    Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

  4. Ł. Ropczyński, Jezioro Como, Kierunek Włochy, 26 czerwca 2018.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]