Lajos Zilahy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lajos Zilahy

Lajos Zilahy (ur. 27 marca 1891 w Nagyszalonta, zm. 1 grudnia 1974) - węgierski powieściopisarz i dramaturg.

Urodził się w Nagyszalonta w Transylwanii, prowincji Austro-Węgier. Studiował prawo na Uniwersytecie w Budapeszcie. Następnie został wcielony do wojska cesarskiego i walczył na wschodnim froncie I wojny światowej. Na podstawie wojennych doświadczeń napisał bestsellerową powieść Ket fogoly.

Był aktywny w filmie. Napisana w 1928 roku powieść Valamit visz a víz została dwukrotnie zekranizowana. Pierwszy raz przeniesiono ją na ekran w 1943. Sam pisarz napisał scenariusz i współreżyserował z Gusztavem Olahem, film pod angielskim tytułem Something Is in the Water. Do kolejnej adaptacji doszło w 1969 roku. Czechosłowaccy autorzy napisali scenariusz (Imre Gyongyossy, Jan Kadar, i Elmar Klos). Film reżyserowali Słowak, Węgier i Czech, a zdjęcia kręcono w Danube na Słowacji pod tytułem Desire Called Amada.

Lajos Zilahy został sekretarzem generalnym węgierskiego oddziału PEN Clubu, lecz z powodu liberalnego światopoglądu, spotykały go liczne nieprzyjemności ze strony komunistycznego reżimu. Zilahy opuścił Węgry w 1947 roku i resztę życia spędził w USA. Na emigracji napisał trylogię A Dukay Csalad opisującą losy arystokratycznej rodziny węgierskiej od ery napoleońskiej do połowy XX wieku. Zmarł w trakcie wizyty w Jugosławii w Nowym Sadzie.

Wybrana twórczość[edytuj]

  • Valamit visz a víz (1928)
  • Két fogoly (1931)
  • Résmetszet alkonyat (1949)
  • A dühödt angyal (1953)
  • Bíbor évszázad (1965)