Lajos Zilahy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lajos Zilahy
ilustracja
Imię i nazwisko Zilahy Lajos
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1891
Nagyszalonta
Data i miejsce śmierci 1 grudnia 1974
Nowy Sad
Narodowość węgierska
Dziedzina sztuki pisarz, dziennikarz, publicysta, tłumacz

Lajos Zilahy (ur. 27 marca 1891 w Nagyszaloncie, zm. 1 grudnia 1974 w Nowym Sadzie) - węgierski powieściopisarz i dramaturg.

Urodził się w Nagyszaloncie w Siedmiogrodzie, prowincji Austro-Węgier. Studiował prawo na Uniwersytecie w Budapeszcie. Następnie został wcielony do wojska cesarskiego i walczył na wschodnim froncie I wojny światowej. Na podstawie wojennych doświadczeń napisał bestsellerową powieść Két fogoly.

Był aktywny w filmie. Napisana w 1928 roku powieść Valamit visz a víz została dwukrotnie zekranizowana. Pierwszy raz przeniesiono ją na ekran w 1943. Sam pisarz napisał scenariusz i współreżyserował z Gusztávem Oláhem, film pod angielskim tytułem Something Is in the Water. Do kolejnej adaptacji doszło w 1969 roku. Węgier i dwaj czechosłowaccy autorzy napisali scenariusz (Imre Gyöngyössy, Ján Kadár, i Elmar Klos). Film reżyserowali Słowak, Węgier i Czech, a zdjęcia kręcono w Danube na Słowacji pod tytułem Touha zvaná Anada (Pożądanie zwane Anada).

Lajos Zilahy został sekretarzem generalnym węgierskiego oddziału PEN Clubu, lecz z powodu liberalnego światopoglądu, spotykały go liczne nieprzyjemności ze strony komunistycznego reżimu. Zilahy opuścił Węgry w 1947 roku i resztę życia spędził w USA. Na emigracji napisał trylogię A Dukay család opisującą losy arystokratycznej rodziny węgierskiej od ery napoleońskiej do połowy XX wieku. Zmarł w trakcie wizyty w Jugosławii w Nowym Sadzie.

Wybrana twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • Valamit visz a víz (1928)
  • Két fogoly (1931)
  • Rézmetszet alkonyat (1949)
  • A dühödt angyal (1953)
  • Bíbor évszázad (1965)