Lamborghini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lamborghini
Automobili Lamborghini S.p.A.
Logo
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Siedziba

Sant’Agata Bolognese

Data założenia

1963

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Stephan Winkelmann

Udziałowcy

Volkswagen Group 100%

brak współrzędnych
Strona internetowa

Automobili Lamborghini S.p.A. (wym. lamborˈɡiːni[1]) – włoski producent supersamochodów, SUV-ów i samochodów terenowych z siedzibą w Sant’Agata Bolognese działający od 1963 roku. Należy do niemieckiego koncernu Volkswagen Group.

Produkcję ciągników rolniczych o tej marce prowadzi inne przedsiębiorstwoLamborghini Trattori grupa SAME Deutz-Fahr Italia S.p.A. Do 1972 Lamborghini z prezesem Ferrucio produkowało oba typy pojazdów. Firma produkuje ciągniki od 1947 r., a samochody – od 1963 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mówi się, że powstanie samochodów Lamborghini wynikło z dyskusji pomiędzy miłośnikiem wozów sportowych Ferruccim Lamborghinim (1916–1993) a Enzo Ferrarim. Lamborghini, który wówczas z powodzeniem produkował wyłącznie traktory, był niezadowolony ze swego samochodu Ferrari i zaproponował Enzo Ferrariemu wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Ten oburzony uwagami „jakiegoś traktorzysty” zakwestionował kompetencje Lamborghiniego. Wobec tego Lamborghini postanowił udowodnić mu kto jest lepszy i już po roku zademonstrował swój legendarny 12-cylindrowy model Lamborghini 350 GTV, wyraźnie przewyższający samochody marki Ferrari. W 1964 roku powstało 350 GT. Bezpośrednim i prawie nieuniknionym odgałęzieniem 350 GT był 400 GT. Jego silnik został powiększony do czterolitrowego modelu i zawierał pierwszą skrzynię biegów zaprojektowaną przez Lamborghini. Bazując początkowo na dwumiejscowym nadwoziu, które później przerobiono na 400 GT 2 + 2 z dwoma okazjonalnymi siedzeniami za dwoma zwykłymi, 400 GT osiągnęło ogólną produkcję 273 sztuk[2].

W 1966 pojawił się model Miura, dzięki któremu firma zyskała sławę na całym świecie. Mimo że samochód ten jest narowisty i trudny w prowadzeniu, to jego miłośnikom w niczym to nie przeszkadza.

W 1971 na salonie samochodowym w Genewie pokazano prototyp Countach, zaprojektowany przez Marcello Gandiniego z firmy Bertone. W 1974 rozpoczęła się seryjna produkcja. Ostro cięte, niskie nadwozie z unoszonymi do góry drzwiami i wlotami powietrza nadało mu niepowtarzalny charakter. Model ten, produkowany 15 lat pozwolił firmie i jej kolejnym właścicielom przetrwać ciężkie czasy.

Ferruccio Lamborghini sprzedał dział zajmujący się produkcją aut sportowych już w 1972. Kolejnymi właścicielami byli Georges-Henri Rossetti i René Leimer, następnie zarządzający firmą Patrick Mimran, który w 1987 sprzedał udziały firmie Chrysler, która sprzedała ją w 1994 indonezyjskiej firmie Megatech. W 1998 Automobili Lamborghini S.p.A po raz ostatni, jak do tej pory, zmieniło właściciela, którym zostało Audi AG.

W 1982 Lamborghini przedstawiło prototyp surowego samochodu terenowego oznaczony jako LM001. W 1986, po dokonaniu szeregu modyfikacji, wszedł do produkcji seryjnej jako LM002. Dzięki swojemu wyglądowi do dziś pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych samochodów terenowych wszech czasów. Następcą modelu Countach w 1990 zostało Diablo i produkowany był przez ponad dziesięć lat. Z kolei jego następca, model Murciélago, pojawił się dopiero w 2001. Małe modele Lamborghini były produkowane z dużymi przerwami. Po modelu Urraco trzeba było czekać trzy lata na kolejny „mały” model, Jalpa, który produkowano do 1989. W 1995 przedstawiono prototyp Cala z silnikiem V10 3.9 L o mocy 400 KM. Do seryjnej produkcji jednak nie doszło. Dopiero model Gallardo w 2003 godnie zastąpił poprzednie modele.

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Supersamochody[edytuj | edytuj kod]

SUV-y[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Samochody koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lamborghini. Fopa. [dostęp 2017-09-06].
  2. Lamborghini Automobili Spa History | Lamborghini.Com, www.lamborghini.com [dostęp 2020-06-18] (ang.).