Lampa (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lampa
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Wydawca Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża
Pierwszy numer 2004
Ostatni numer 2015
Redaktor naczelny Paweł Dunin-Wąsowicz
Średni nakład ok. 1 tys. egz.
ISSN 1732-4661
Strona internetowa

Lampa – miesięcznik kulturalny wydawany przez Lampę i Iskrę Bożą. Nazwa pochodzi od wymyślonego przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pisma „Lampa”, które występuje w Listach z fiołkiem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pismo jest kontynuacją nieregularnie ukazującego się w latach 1989–2002 „zina” „Lampa i Iskra Boża”. Wcześniej, do czwartego numeru, jako „Iskra Boża”, które było redagowane przez Pawła Dunina-Wąsowicza i niezależną instytucję Zjednoczone Oficyny Odlotystów. Pierwszy numer „Lampy” ukazał się w kwietniu 2004. Nakład wynosił około 1 tys. egzemplarzy. W roku 2015 wydawanie pisma zostało zakończone.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

W kręgu zainteresowań znajduje się przede wszystkim literatura. Publikowane są tam wywiady, poezja, proza, felietony i recenzje, a także szkice o tematyce literaturoznawczej, komiksy i teksty o szeroko pojmowanej kulturze alternatywnej. Jeszcze w 2006 roku, do co drugiego numeru dołączana była płyta CD z muzyką niezależną m.in. utwory zespołów Meble, Andy, Muzyka Końca Lata, 19 Wiosen, które przygotowywał np. Marcin Świetlicki lub Krzysztof Grabaż Grabowski. W latach 90. z wydawnictwem współpracował także Wojciech Płocharski (m.in. autor przeboju Klub wesołego szampana Formacji Nieżywych Schabuff)[1].

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Źródło: oficjalna strona czasopisma[2]

Redaktor naczelny

Paweł Dunin-Wąsowicz

Stali współpracownicy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katalog Biblioteki Narodowej
  2. Redakcja. lampa.art.pl. [dostęp 2019-12-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]