Lampa ciemniowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lampa ciemniowa – urządzenie emitujące światło nieszkodliwe dla materiałów światłoczułych, umożliwiające człowiekowi pracę (poruszanie się, operowanie przedmiotami) w laboratorium fotochemicznym lub ciemni fotograficznej przez emisję światła widzialnego o określonym widmie.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Lampy ciemniowe mają zastosowanie przede wszystkim przy obróbce papierów fotograficznych które są czułe na określone widma światła: (niebieskie i zielone) co umożliwia ich obróbkę przy świetle ciemno czerwonym.

Obróbka chemiczna filmów fotograficznych których wrażliwość na światło jest w większości rodzajów wyższa, niż papierów fotograficznych zalecana jest bez użycia jakiegokolwiek światła.

W zależności od czułości spektralnej danego materiału fotograficznego stosuje się lampy ciemniowe emitujące najczęściej światło o barwie oliwkowej, pomarańczowej lub czerwonej.

Typy lamp ciemniowych[edytuj | edytuj kod]

  • Lampa ciemniowa w której źródło światła (żarówka) jest pokryta przeźroczystą (transparentną) farbą stanowiącą zarazem filtr.
  • Lampa ciemniowa w postaci zamkniętego pudełka, stanowiącego obudowę w której umieszczone jest źródło światła, emitujące światło białe. Światło wydostaje się z lampy przez wymienne filtry w postaci płaskich szyb o odpowiednim do czułości spektralnej danego materiału fotograficznego kolorze np. oliwkowym.