Lampart arabski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lampart arabski
Panthera pardus nimr[1]
(Hemprich & Ehrenberg, 1833)
Ilustracja
Osobnik w centrum rozrodczym dla zagrożonych zwierząt Arabii w Szardży
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Rodzina kotowate
Rodzaj lampart
Gatunek lampart plamisty
Podgatunek lampart arabski
Synonimy
  • Panthera pardus jarvisi Pocock, 1932[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 CR pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

     zasięg historyczny

     możliwe występowanie

     potwierdzone występowanie (dane mogą być nieaktualne)

Lampart arabski[4] (Panthera pardus nimr) – podgatunek lamparta plamistego, ssaka z rodziny kotowatych (Felidae), występujący na Bliskim Wschodzie.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Ten podgatunek lamparta został opisany naukowo w 1833 roku przez F.W. Hempricha i Ch.G. Ehrenberga[5]. Został zidentyfikowany na podstawie małej próbki i jego status jako podgatunku jest niepewny[3]. Nazwa systematyczna nimr wywodzi się z języka arabskiego i oznacza „lampart”; w krajach arabskich bywa też używana jako imię[6].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Reliktowa populacja lampartów arabskich przetrwała na pustynnych obszarach Półwyspu Arabskiego. Większość lampartów arabskich żyje w Muhafazacie Zufar w Omanie i graniczącym z nim okręgu Hawf w muhafazie Al-Mahra w Jemenie. Niewielkie, odizolowane populacje żyją także w Arabii Saudyjskiej. W 2006 roku oceniano, że po osiem osobników żyje na Pustyni Judzkiej i wzgórzach pustyni Negew w Izraelu, ale nie były one później obserwowane. Lampart arabski został najprawdopodobniej wytępiony na półwyspie Musandam i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wymarł też w Jordanii i na Synaju, choć niewykluczone są tam wypady osobników z pustyni Negew, jeśli ta populacja przetrwała[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku uznany za podgatunek zagrożony, lampart arabski w 1996 roku został zaliczony do kategorii krytycznie zagrożonych (CR) w Czerwonej Księdze IUCN i pozostaje uznawany za taki[2][3]. Ocenia się, że przy życiu pozostało od 45 do 200 osobników tego podgatunku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Panthera pardus nimr, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b D.P. Mallon, U. Breitenmoser, J. Ahmad Khan, Panthera pardus ssp. nimr, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2017-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-10] (ang.).
  3. a b c d e A.B. Stein i inni, Panthera pardus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-3 [dostęp 2017-03-20] (ang.).
  4. Nazwa polska za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 138. ISBN 978-83-88147-15-9.
  5. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Panthera pardus nimr. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2017-03-20]
  6. What is the meaning of Nimr and Nimra? Are they Islamic names? (ang.). Quranic Names. [dostęp 2017-03-20].