Lamperia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lamperia na schodach Dolder Grand Hotel
Lamperia wykonana farbą olejną
Marmurowa lamperia w Indiana World War Memorial

Lamperia (niem. Lamperie, fr. lambris[1]) – dekoracyjna okładzina dolnej części ścian wewnętrznych wykonana najczęściej z kamienia, marmuru, stiuku lub z drewna. Także ochronna okładzina cokołowa wzdłuż posadzki[2].

Przeznaczeniem lamperii – poza walorem estetycznym – jest zabezpieczenie ścian przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami.

Wykonanie lamperii było i jest nie tylko ekskluzywnym, ale i drogim sposobem wykończenia. Dlatego współcześnie w celu osiągnięcia podobnych rezultatów, szczególnie tych ochronnych, stosuje się pokrycie dolnej części ścian farbą olejną. Tak wykończone powierzchnie spotyka się najczęściej na klatkach schodowych, korytarzach, a także w kuchniach i łazienkach starego budownictwa. Malowane lamperie stosuje się również w lokalach gastronomicznych[3], zakładach produkcyjnych, na korytarzach szkół, szpitali i innych budynków użyteczności publicznej. Tak wykonane zabezpieczenie pozwala na łatwe i szybkie usunięcie zabrudzeń z dolnej części ścian, szczególnie narażonych na poplamienia i otarcia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik wyrazów obcych. Warszawa: PWN, 1993. ISBN 83-01-08730-7.
  2. Encyklopedia popularna PWN. Warszawa: PWN, 1982. ISBN 83-01-01750-3.
  3. Wojciech Żabicki: Organizacja, bezpieczeństwo i higiena pracy. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2005, s. 60. ISBN 978-83-02-09406-4.