Lamu (archipelag)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lamu
Ilustracja
Port w Lamu
Kontynent

Afryka

Państwo

 Kenia

Akwen

Ocean Indyjski

Położenie na mapie Kenii
Mapa konturowa Kenii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Lamu”
Ziemia2°10′00″S 40°59′54″E/-2,166667 40,998333

Lamuarchipelag znajdujący się na Oceanie Indyjskim blisko północnego wybrzeża Kenii, do której należy. Wyspy leżą pomiędzy miastami Lamu i Kiunga, nad granicą z Somalią, i są częścią dystryktu Lamu.

Największe z wysp to: Pate, Manda i Lamu. Mniejsze wysepki obejmują Kiwayu, która leży w rezerwacie narodowym Kiunga Marine i Manda Toto. Dzisiaj największym miastem w archipelagu jest Lamu, na wyspie Lamu. Miasto znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Archipelag mieści kilka archeologicznych/historycznych miejsc ogromnego znaczenia, takich jak Takwa i Manda (obydwa na wyspie Manda) i Shanga (na wyspie Pate). Kilka zostało częściowo odkopanych w późniejszych latach, rzucając ważne nowe światło na historię i kulturę Swahili.

Wyspy są uznawane za jedne z położonych najdalej na zachód portów pośrednich znakomitej chińskiej floty Zheng He, albo mogą nawet być miejscem spoczynku wraku jednego z jej statków. Żaden bezpośredni dowód jego wizyty jeszcze nie został odkryty, mimo że wiadomo, że odwiedził Mombasę, w dół kenijskiego wybrzeża, około 1415.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]