Land (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Land
Album studyjny zespołu Týr
Wydany 30 maja 2008 (Europa)
10 czerwca 2008 (USA/Kanada)
Nagrywany 2008, Jacob Hansens Studio
Gatunek folk metal, viking metal
Długość 68:21
Wydawnictwo Napalm Records
Producent Týr
Album po albumie

Land jest czwartym, pełnym albumem farerskiej grupy Týr. Jest to pierwszy z albumów tego zespołu, który swym tytułem nie nawiązuje na pierwszy rzut oka do mitologii nordyckiej lub wczesnośredniowiecznej historii wikingów, ostatecznie jednak wszystkie utwory są zakorzenione w skandynawskiej tradycji, kontynuując tym samym tematykę podjętą przez zespół na samym początku twórczości.

Prace rozpoczęły się w grudniu 2007 w duńskim studiu Jacob Hansen Studio leżącym niedaleko Ribe gdzie znajdowała się jedna z pierwszych, dużych osad nordyckich[1]. Początkowo zapowiadano, że Land wyjdzie 8 maja 2008 roku, zostanie wydana przez Napalm Records[2], ostatecznie jednak prace się przedłużyły i wydano go 30 maja 2008 w Europie i 10 czerwca 2008 w USA oraz Kanadzie[3]. Uczyniła to, podobnie jak przy dwóch wcześniejszych albumach wytwórnia muzyczna Napalm Records. 10 czerwca 2008 wydano też edycję specjalną zawierającą dwie płyty. Poza płytą dostępną w zwykłej wersji dodano DVD z siedmioma dodatkowymi pozycjami[4]. Są to nagrania z koncertu na Wacken Open Air z roku 2007.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Zespół zamieścił na swojej stronie profilowej MySpace reportaż z jednego dnia w studio, z którego wynikało, że album będzie posiadał około 9 utworów, a jeden z nich trwać będzie 10 minut[5], okazało się, że w podstawowej wersji zmieszczono ich dziesięć, a dwa z nich mają ponad 10 minut długości. Całość trwa ponad godzinę i osiem minut.

  1. "Gandkvæði Tróndar" - 4:10 (muzyka: farerska muzyka ludowa, tekst: Janus Djurhuus)
  2. "Sinklars Vísa" - 4:54 (muzyka: skandynawska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: Edvard Storm)
  3. "Ocean" - 10:07 (muzyka: farerska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: Heri Joensen)
  4. "Gátu Ríma" - 5:38 (muzyka: farerska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: farerska muzyka ludowa)
  5. "Brennivín" - 4:58 (muzyka: islandzka muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: Heri Joensen, Björn S. Blöndal)
  6. "Fípan fagra" - 5:49 (muzyka: farerska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: farerska muzyka ludowa)
  7. "Valkyrjan" - 5:05 (muzyka: farerska i norweska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, Edvard Grieg, tekst: Heri Joensen)
  8. "Lokka Táttur" - 6:04 (muzyka: farerska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: farerska muzyka ludowa)
  9. "Land" - 16:17 (muzyka: farerska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: Janus Djurhuus, Heri Joensen, Hávamál)
  10. "Hail to the Hammer" - 5:19 (muzyka: farerska muzyka ludowa, zaaranżowana przez Heriego Joensena, tekst: farerska muzyka ludowa)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]