Lane ciasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lane kluski
ingrediencja
Ilustracja
Kluski lane najczęściej występują jako dodatek do zup
Rodzaj kluski
Składniki

jaja, mąka, woda lub mleko

Wartość odżywcza
(100 g)
Wartość energetyczna 93 kJ (22 kcal)
Indeks glikemiczny 96
Białka 2,3 g
Węglowodany 14,3 g
Tłuszcze 2,0 g
Dane liczbowe na podstawie: Medycyna praktyczna[1]
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health[2]

Lane ciasto (kluski lane) – dodatek do zupy mlecznej, pomidorowej lub rosołu zamiast makaronu lub ryżu. Składniki wchodzące w jego skład to: jajko, mąka, woda lub mleko, troszeczkę soli. Całość należy wymieszać. Konsystencja powinna być gęsta lecz równocześnie umożliwiać wylewanie zawartości z naczynia.

Tak przygotowane ciasto powoli cienkim strumieniem wlewa się do gotującej się zupy, przerywając strumień ciasta łyżeczką. W ten sposób powstają w zupie różnej wielkości kluseczki, gdyż porcje ciasta dostające się do zupy natychmiast się ścinają. Należy jednak pamiętać aby wlewanie ciasta nie było zbyt szybkie.

Podobne do klusek lanych są kluski łyżką kładzione. Nie wlewa ich się do zupy, a do wody, mleka itp., w którym są gotowane i podawane do typowego drugiego dania zamiast ziemniaków lub kaszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paulina Augustyn, Pierogi, naleśniki, kluski śląskie – czy chory na cukrzycę musi z nich rezygnować?, „Medycyna Praktyczna”, www.mp.pl, 2015 [dostęp 2016-05-21].
  2. Dietary Reference Intakes Tables and Application. Institute of Health. The National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. (ang.)
Przygotowanie klusek łyżką kładzionych