Lanfeust z Troy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lanfeust z Troy
Tytuł oryginalny Lanfeust de Troy
Scenariusz Scotch Arleston
Rysunki Didier Tarquin
Lata ukazywania się oryginału francuskiego 1994-2000
Lata ukazywania się wydania polskiego 2001-2004
Wydawca wersji oryginalnej Soleil
Liczba tomów 8
Kraj Francja
Język francuski

Lanfeust z Troy (fr. Lanfeust de Troy) to francuska seria komiksowa z gatunku fantasy, zawierająca dużą dawkę humoru i przemocy. Jej autorami są Scotch Arleston (scenariusz) i Didier Tarquin (rysunki). Seria składa się z ośmiu części wydawanych w latach 1994-2000 przez wydawnictwo Soleil; po polsku cały cykl ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

Seria rozgrywa się na planecie Troy i jest powiązana z innymi cyklami: Lanfeust w kosmosie, Trolle z Troy, Brzdące z Troy, Zdobywcy Troy oraz niepublikowanymi w Polsce: Lanfeust Quest, Lanfeust Odyssey, Les Légendes de Troy, C'ixi de Troy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Troy to planeta, na której prawie wszyscy ludzie posiadają magiczne moce. Zamieszkują ją wspólnie z trollami, które są stworzeniami cywilizowanymi, lecz żyją skłócone z ludźmi. Młody kowal Lanfeust ma moc topienia metalu. Spotyka kawalera Or Azur, który posiada miecz z rękojeścią wykonaną z kości Magohamotha, legendarnej magicznej istoty. Obecność kości Magohamotha sprawia, że Lanfeust zyskuje specjalną aurę magiczną, która czyni go niezwykle potężnym. Chcąc wyjaśnić to tajemnicze zjawisko, wyrusza do wiecznego miasta Eckmul, siedziby mistrzów i mędrców magicznej akademii. W podróży towarzyszy mu mistrz Nikoled oraz dwie jego córki: ciemnowłosa C'ixi potrafiąca manipulować wodą oraz jasnowłosa C'ian posiadająca moc leczniczą. W drodze do miasta Eckmul zostają zaatakowani przez dzikiego trolla Hebiusa, który pod wpływem czarów mistrza Nikoleda staje się łagodny i postanawia towarzyszyć im w wyprawie. W mieście Eckmul Lanfeust dowiaduje się o niebezpiecznym piracie Thanosie, który posiada zdolność teleportacji pomiędzy odwiedzonymi miejscami. Wyrusza w poszukiwaniu kawalera Or Azur i jego miecza, chcąc nie dopuścić do przejęcia artefaktu przez Thanosa.

Tomy[edytuj | edytuj kod]

Tom Tytuł i rok wydania polskiego Tytuł i rok wydania oryginalnego
1 Kość Magohamotha (2001) L'Ivoire du Magohamoth (1994)
2 Thanos pirat (2001) Thanos l'incongru (1995)
3 Zamek Or Azur (2002) Castel Or-Azur (1996)
4 Odsiecz z Eckmul (2002) Le Paladin d'Eckmül (1996)
5 Wizja wieszczka (2002) Le Frisson de l'haruspice (1997)
6 Cesarzowa C'ixi (2003) C'ixi impératrice (1998)
7 Fetaury umierają w ukryciu (2003) Les Pétaures se cachent pour mourir (1999)
8 Mityczna bestia (2004) La Bête fabuleuse (2000)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]