Lapoński Parlament Finlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lapoński Parlament Finlandii (fin Saamelaiskäräjät, północnolap. Sámediggi) - organ reprezentujący lapońską mniejszość etniczną w Finlandii. Parlament składa się z 21 deputowanych. Jego siedzibą jest Inari.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podstawą prawną istnienia parlamentu lapońskiego jest ustawa z 9 listopada 1973. Początkowo działał pod nazwą Sámi parlameanta. W 1995 r. ustanowiono przyjęto ustawę[1], na mocy której parlament zmienił nazwę na Sámediggi[2].

Zakres działalności[edytuj | edytuj kod]

Parlament zbiera się 4 - 5 razy w roku na sesjach zwyczajnych[3]. Parlament wyraża oficjalne stanowisko mniejszości etnicznej w zakresie swego działania[1]. Zajmuje się sprawami związanymi z kulturą i językiem lapońskiej mniejszości etnicznej. Decyduje o podziale funduszy przeznaczonych dla tej grupy. Strukturalnie jest odrębną gałęzią Ministerstwa Sprawiedliwości i niezależnym ciałem w świetle prawa publicznego. Parlament pracuje w komisjach: praw mniejszości, edukacji, kulturalnej, społeczno-zdrowotnej, wyborczej i językowej.

System wyborczy[edytuj | edytuj kod]

Parlament składa się z 21 członków i 4 deputowanych wybieranych w wyborach na terenach zamieszkałych przez mniejszość lapońską. Każda społeczność z okręgów Enontekiö, Inari, Sodankylä i Utsjoki musi mieć co najmniej 3 osoby w składzie[3]. Zgodnie z ustawą Parlamentu (974/1995, §3), głosować może osoba uważająca siebie za Lapończyka, która

  • używa języka lapońskiego bądź pochodzi z rodziny, w której jedno z rodziców lub dziadków używa języka lapońskiego lub
  • jest potomkiem osoby z rejestru Lapp Sami lub
  • co najmniej jedno z rodziców było uprawnionych do głosowania w wyborach w 1995 albo do rady lapońskiej w 1973.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Act on the Sami parliament (ang.). [dostęp 2011-12-01].
  2. The representative self-government body of the Sámi (ang.). [dostęp 2011-12-01].
  3. a b The Plenum. [dostęp 2011-12-01].