Largs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Largs
ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Council area

North Ayrshire

Powierzchnia

3,48 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


11 340

Nr kierunkowy

01475

Kod pocztowy

KA26

Położenie na mapie North Ayrshire
Mapa konturowa North Ayrshire, u góry znajduje się punkt z opisem „Largs”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Largs”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, na dole znajduje się punkt z opisem „Largs”
Ziemia55°47′33″N 4°52′04″W/55,792500 -4,867778

Largs (gael. An Leargaidh Ghallda) – miasto położone w zachodnim wybrzeżu Szkocji, nad Firth of Clyde. Nazwa w języku gaelickim znaczy „stoki”.

Jest popularnym nadmorskim kurortem z molem, ponadto rynek szczyci się powiązaniem historycznym z wikingami oraz związanym z tym corocznym festiwalem odbywającym się co wczesnym wrześniem. W 1263 roku doszło tu do bitwy pod Largs między Norwegami a oddziałami szkockimi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Largs ewoluował z posiadłości w North Cunninghame, nad którymi panowali Montgomeries z Skelmorlie. Sir Robert Montgomerie zbudował Skelmorlie Aisle w starym kościele z Largs w 1636 roku rodzinne mauzoleum. Dziś jest to wszystko co zostało ze starego kościoła.

W XIX wieku ,z małej wsi koło kościoła, Larks przekształciło się w nadmorski kurort. Pojawiły się duże hotele oraz molo, zbudowane w roku 1834. Popularność miejsca zwiększyła się jednak po roku 1895 kiedy zbudowano tory kolejowe łączące z resztą kraju. Ponadto stało się dobrym miejscem do życia. Wybudowano tu kilka znaczących rezydencji, z których najbardziej znana to "Netherhall", rezydencja należąca do William Thomson 1. Barona Kelvin, znanego fizyka i przyrodnika.

Podczas II wojny światowej, Hollywood Hotel był siedzibą Dowództwa Operacji Połączonych. W tym czasie Król Norwegii Haakon VII, będący wtedy na emigracji z powodu okupacji swego królestwa, odwiedził Largs w roku 1944 stając się pierwszym honorowym obywatelem miasta.

Interesujące miejsca[edytuj | edytuj kod]

Jedną z bardziej interesujących rzeczy jest neolityczny grobowiec, zwany Haylie Chambered Tomb. Odkryty we wczesnym okresie XX wieku, datowany jest na lata 3000-2000 p.n.e.

Zamek Kelburn położony w pobliżu Largs, jest rodową siedzibą rodziny Boyle, dziedzicznych Hrabiów Glasgow.Uważany za najstarszy w Szkocji zamek zamieszkany przez jedną rodzinę.

Znani ludzie[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]