Larry 5: Fala miłości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Larry 5: Fala miłości
Producent Sierra On-Line
Wydawca Sierra On-Line
Dystrybutor Play-It
Projektant Al Lowe
Silnik Sierra's Creative Interpreter
Data wydania Stany Zjednoczone 7 września 1991
Polska 18 grudnia 2000
Gatunek przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe Wielka Brytania ELSPA: 18+
Wielka Brytania BBFC: 18+
Unia Europejska PEGI: 12+
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, DOS, Macintosh
Nośniki 7 dyskietek
Kontrolery klawiatura, mysz

Larry 5: Fala miłości (ang. Leisure Suit Larry 5: Passionate Patti Does a Little Undercover Work) — to gra przygodowa z elementami erotyki, wydana w 1991 przez Sierra Entertainment. Jest to czwarta część z serii gier o przygodach nieudacznika Larry'ego Laffera.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Larry jest obecnie pracownikiem firmy pornograficznej. Jako największa fajtłapa, która będzie najbardziej wiarygodna i budząca zaufanie, zostaje wysłany z misją zdobycia materiału dotyczącego trzech kandydatek, które wystąpią w najnowszym telewizyjnych show. Ma to być materiał rzeczywisty, nieodgrywany, który pozwoli wyrobić sobie zdanie na temat potencjału trzech przyszłych uczestniczek. W tym samym czasie Patti, znana z poprzedniej części, zostaje zatrudniona przez FBI jako tajna agentka, która będzie musiała zdobyć kompromitujące dowody przeciwko mafii oraz osoby stojącej na jej czele - Juliusa Biggsa, bądź co bądź poprzedniego pracodawcy Patti, do którego nasza bohaterka pała żądzą osobistej zemsty.

Problem z Larrym 4[edytuj | edytuj kod]

Paradoks numeracji gier o przygodach Larry'ego znajduje swoje uzasadnienie w wielu kwestiach. Większość z nich jest absolutnie wyssana z palca, podczas gdy inne wydają się być prawdziwe. Fabuła Leisure Suit Larry 5: Passionate Patti Does a Little Undercover Work opiera się na zespoleniu w jedną całość wszystkich tych historii. Niektóre z nich mówią, że jeden z programistów gry rzekomo pokłócił się z firmą Sierra i zabrał swój kod odgrażając się, że opublikuje go na pełnych prawach. Sierra w obawie przed podwójnym nazewnictwem od razu miała zacząć pracę nad częścią oznaczoną numerem pięć. Jak się okazało, nic takiego nigdy nie miało miejsca. Podobnie było z historią, która nadała nieistniejącej części podtytuł (Larry 4: The Missing Floppies lub Larry 4: The Case of the Missing Floppies), w której rzekomo zginęły dyskietki-matki z prawie ukończoną wersją gry (później za tajemnicze zniknięcie obwiniano psa Ala Lowe, który miał je zjeść). Prawda była jednak zgoła odmienna i oficjalnie podaje się dwa powody. Pierwszy z nich, potwierdzany zresztą przez Ala Lowe na jego stronie internetowej[1], jest taki, że Larry 4 miał być grą wykorzystującą nowy silnik Sierry umożliwiający grę w trybie gry wieloosobowej przez tzw. Sierra Network. Silnik okazał się porażką, żadna z gier nigdy nie ujrzała światła dziennego, a projekty trafiły do szuflady. Drugim powodem jest to, że Larry 3 zakończył się w sposób, który ładnie związał całą dotychczasową trylogię i tak naprawdę ciężko było znaleźć jakiś logiczny pomysł na rozpoczęcie następnych części. Ostatecznie Al Lowe postanowił wykorzystać wszystkie te historie związane z tajemniczą częścią czwartą i przeskoczyć numer. Zbudował całkiem nową przygodę, opierając się na fakcie, że Larry nie pamięta wydarzeń z nieistniejącej części. Miał w niej prawie wziąć ślub, do którego jednak nie doszło, gdyż Patti zostawiła go przed ołtarzem w pogoni za swoją karierą. Zdała sobie jednak sprawę ze swojego błędu i wróciła. Nie wie jednak co stało się po jej zniknięciu - Julius Biggs ukradł dyskietki z grą, nad którą pracował Larry (a do której muzykę pisała Patti), co niestety przyczyniło się do depresji naszego bohatera w wyniku której zapadł na amnezję i niczego nie pamięta.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Gra powstała w 1992 roku w oparciu o nowy interfejs Sierry, zastosowany także w odnowionej wersji części pierwszej. Losami bohaterów sterujemy przy pomocy myszy i zestawu kilku ikon. Podobnie jak w części trzeciej kierujemy na przemian dwoma postaciami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Where's LSL4? - Al Lowe's Humor Site, www.allowe.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).