Larry Ellison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Larry Ellison
Lawrence Joseph Ellison
Ilustracja
Larry Ellison (2010)
Data i miejsce urodzenia

17 sierpnia 1944
Nowy Jork

Miejsce zamieszkania

Woodside, Kalifornia[1]

Narodowość

amerykańska

Majątek

113 mld USD (2021)[1]

Dzieci

David Ellison
Megan Ellison

Strona internetowa

Lawrence Joseph „Larry” Ellison (ur. 17 sierpnia 1944 w Nowym Jorku) – amerykański biznesmen, współzałożyciel oraz prezes Oracle Corporation.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ellison jest nieślubnym synem 19-letniej wówczas matki, wychowywanym przez jej ciotkę. Wcześnie ujawnił zdolności matematyczne i jako młody człowiek podjął pracę dla Ampex Data Systems Corporation. Jednym z projektów, przy którym pracował, była baza danych opracowywana przez CIA. Projekt ten nosił kryptonim „Oracle” (ang. wyrocznia)[2]. Sam projekt Wyroczni był jednym z pierwszych mających w założeniu stworzyć olbrzymi zbiór tzw. big data o każdym obywatelu w kręgu zainteresowania[3].

Ellison był zainspirowany artykułem Edgara F. Codda dotyczącego systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych, A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks. W roku 1977 założył późniejszą firmę Oracle, pierwotnie pod nazwą Software Development Laboratories. W 1979 przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Relational Software Inc., potem wreszcie na Oracle, od nazwy jej sztandarowego produktu. Po pojawieniu się IBM-owskiego System R, także opartego na idei Codda, starał się doprowadzić do kompatybilności z nią swojej bazy, lecz IBM nie ujawnił istotnej części kodu, co uniemożliwiło zgodność. Baza Oracle miała od razu numer 2, co miało sugerować, że wszystkie błędy zostały w niej wykryte i usunięte.

Ellison z majątkiem w wysokości 52,2 mld USD zajmował w 2017 r. 5. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych[1]. Jego obecną (czwartą) żoną jest pisarka Melanie Craft. Ma syna i córkę z poprzednich małżeństw. Jest też znanym miłośnikiem jachtingu, uczestnikiem regat America’s Cup i regat Sydney-Hobart (po tragicznej śmierci 6 członków załogi zrezygnował z regat oceanicznych). Jest właścicielem statku „Sayonara” (ok. 140 m długości), kosztującego ponad 200 mln USD. W dawnych czasach mógłby ogłosić się jednym z królów archipelagu Hawajów, ponieważ posiada na własność 98% wyspy Lānaʻi[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Larry Ellison [online], www.forbes.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  2. Welcome to Larryland | The Guardian | guardian.co.uk.
  3. Larry Ellison’s Oracle Started As a CIA Project [online], paleofuture.gizmodo.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
  4. Polskie Radio Online.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]