Larry Ellison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Larry Ellison

Lawrence Joseph Ellison (ur. 17 sierpnia 1944) - założyciel i prezes firmy produkującej oprogramowanie do obsługi baz danych, Oracle Corporation.

Ellison jest nieślubnym synem 19-letniej wówczas matki, wychowywanym przez jej ciotkę. Wcześnie ujawnił zdolności matematyczne i jako młody człowiek podjął pracę dla Ampex Corporation. Jednym z projektów, przy którym pracował była baza danych opracowywana przez CIA. Projekt ten nosił kryptonim "Oracle" (ang. wyrocznia)[1].

Ellison był zainspirowany artykułem Edgara F. Codda dotyczącego systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych, A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks. W 1977 r. założył późniejszą firmę Oracle, pierwotnie pod nazwą Software Development Laboratories. W 1979 firma zmieniła nazwę na Relational Software Inc., potem wreszcie na Oracle, od nazwy jej flagowego produktu. Po pojawieniu się IBM-owskiego System R, także opartego na idei Codda, starał się doprowadzić do kompatybilności z nią swojej bazy, lecz IBM nie ujawnił istotnej części kodu, co uniemożliwiło zgodność. Baza Oracle miała od razu numer 2, co miało sugerować, że wszystkie błędy zostały w niej wykryte i usunięte.

Ellison z majątkiem w wysokości 27 mld USD (2010) zajmuje 3 miejsce na liście najbogatszych ludzi w Ameryce[2]. Jego obecną (czwartą) żoną jest pisarka Melanie Craft. Ma syna i córkę z poprzednich małżeństw. Jest też znanym miłośnikiem jachtingu, uczestnikiem regat America's Cup i regat Sydney-Hobart (po tragicznej śmierci 6 członków załogi zrezygnował z regat oceanicznych). Jest właścicielem statku "Sayonara"(ok. 140 m długości), kosztującego ponad 200 mln USD. W dawnych czasach mógłby ogłosić się jednym z królów archipelagu Hawajów ponieważ posiadł na własność 98% wyspy Lānaʻi[3].


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]