Larry Ugwu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Larry Ugwu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 stycznia 1958
Enugu-Ezike

Zawód, zajęcie

muzyk, poeta, działacz kultury

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Lawrence "Okey" Ugwu (ur. 26 stycznia 1958 w Enugu-Ezike, Nigeria) – polski poeta, pedagog, muzyk, aktor, prezenter telewizyjny, animator kultury.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed przyjazdem do Polski pracował w Nigerii jako nauczyciel języka angielskiego. W 1975 r. zdał maturę w Nsukka High School w Nigerii. W 1978 r. uzyskał dyplom pedagoga w St.Cyprain's Teachers Training Collage w Nsukka. W 1982 przybył do Polski, a w 1988 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 2011 uzyskał europejski dyplom Konsultanta Kultury

Brał udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych. W 1983 współzakładał zespoły "International Roots Raegge Band" (wraz z Janem i Michałem Erszkowskim oraz Jackiem Staniszewskim). W roku 1984 założył razem z Cezarym Hesse i Mieczysławem Bednarkiem kultowy rockowy zespół "Polish Ham", w których był wokalistą. W 1985 wraz z Tomaszem Szczecińskim założył zespół "Collective Intercontinental". W 1993 brał udział w zakładaniu zespołu "Sun's Vibration", zaś w 1996 zakładał zespół "Biafro", wykonujący muzykę eksperymentalną będącą połączeniem muzyki afrykańskiej z europejską: afrojazz, afroreggae, jazz, styl balladowy. Od 1998 jest liderem zespołu etnicznego "Ikenga Drummers". Ideą zespołu jest integracja kultur (muzyka etniczna, polska melodia folkowa na podkładzie twórczości ludu Ibo). W latach 1998–2007 współpracował z wieloma polskimi artystami m.in. z Tymonem Tymańskim, Andrzejem Smolikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Przemysławem Dyakowskim, Tomaszem Łosowskim, Ireneuszem Wojtczakiem, Wojciechem Staroniewiczem, Cezarym Paciorkiem, Piotrem Maniem oraz zespołem "Leszcze", "Izrael". Był również autorem tekstów dla wielu zespołów, które współtworzył.

Występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni: w 1999 zagrał główną rolę Huda w musicalu "Hair", w 2001 zagrał jedną z głównych ról - Spodek - w światowej prapremierze transopery "Sen nocy letniej" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z muzyką Leszka Możdżera.

W 2005 w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał rolę Ogrodnika w spektaklu muzycznym o życiu Elvisa Presleya: "Gorączka" dla Polskiej TV w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W 2006 w Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku zagrał rolę Majora w spektaklu "Fanta$y" w reżyserii Jana Klaty. Wystąpił gościnnie w kilku serialach i programach telewizyjnych (m.in. Złotopolscy, Lokatorzy, Ranczo, Odwróceni, "Kamera Caffe", "Święta Wojna"). Występował także w filmach: Segment 76, Trzeci, W stepie szerokim.

Brał udział i organizował szereg akcji charytatywnych. Jest pomysłodawcą i od 2000 organizatorem festiwalu "Muzyka przeciwko przemocy i nietolerancji". W 2003 był głównym realizatorem ogólnopolskiego projektu edukacyjno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży "Tęczowa akademia". W roku 2002 założył Pomorskie Stowarzyszenie Integracji Kultur i Sztuki "Jeden Świat" w Sopocie.

Od 2004 jest dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. W roku 2011 został członkiem Rady Fundacji Gdańsk, członkiem Zarządu "Culture Action Europe" (Polityczna Platforma na Rzecz Kultury i Sztuki przy Unii Europejskiej w Brukseli).

W roku 2012 został członkiem Rady Intercultural Europe w Brukseli.

Przyczynił się do odbudowy i rewitalizacji gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku, zniszczonego w 1945 roku[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • "Lustereczko" - zespół Ikenga Drummers
 • "No more bloodshed" - zespół Biafro

Współudział[edytuj | edytuj kod]

 • "Nie mam jaj" - Polovirus Tymon Tymański "Rewizor" - Leszek Możdżer
 • "Irena moja miłość" - Leszcze
 • "Larry the rebel of love" - Przemysław Dyakowski, płyta "Melisa"
 • "Alili" - Andrzej Smolik, płyta "Smolik"
 • "Wszystkie strony świata" - Izrael, płyta "Dża ludzie"
 • "Moja Afryka" - Tomasz Łosowski, płyta "Moja Afryka"
 • "Region Łódź" - Ireneusz Wojtczak, płyta "Region Łódź"
 • "A'freak-an Project" - Wojciech Staroniewicz

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • W 2004 został wybrany "Radiową Osobowością Roku" przez Radio Gdańsk, w roku 2007 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "Gryf Pomorski" od Wojewody Pomorskiego, a także "Herb Gdańska" od Prezydenta Miasta Gdańska. W roku 2008 otrzymał "Złotą Żyrafę" od czasopisma "Twój Styl" za styl wspierania nauki.
 • Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" (za 2009)[2]
 • 2010, 2012 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury[3]
 • Stypendysta Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska w 2016 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Katarzyna Moritz, Krzywa ściana dawnego gdańskiego kościoła, trojmiasto.pl, 21 grudnia 2017 [dostęp 2021-01-27] (pol.).
 2. Splendor Gedanensis 2016. Dali najwięcej gdańskiej kulturze, gdansk.pl, 11 marca 2016 [dostęp 2021-01-27] (pol.).
 3. Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, gdansk.pl [dostęp 2021-01-27] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-05] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]