Larry Wu-Tai Chin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Larry Wu-tai Chin znany także jako Jin Wudai (chiń. upr.: 金无怠; chiń. trad.: 金無怠; pinyin: Jīn Wúdài; 19231986) – Amerykanin chińskiego pochodzenia, analityk CIA, który przez ponad trzydzieści lat prowadził działalność szpiegowską na rzecz ChRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1948-1952 był pracownikiem misji Armii Amerykańskiej w Szanghaju i Hongkongu, a następnie do przejścia na emeryturę w 1981 w Służbie Informacji o Zagranicznych Programach Radiowych i Telewizyjnych (ang. Foreign Broadcast Information Service, FBIS), będącej jedną z komórek CIA jako tłumacz i analityk tajnych dokumentów.

Od 1952 roku przekazywał Chinom materiały opatrzone klauzulą tajności, w tym informacje o miejscu przetrzymywania jeńców chińskich w Korei Południowej i rządowe oceny problemów międzynarodowych. Otrzymał łącznie za swoje usługi ok. 180 tys. dolarów.

Został aresztowany w 1985 w Waszyngtonie. W lutym 1986 został uznany za winnego ponad siedemnastu zarzutów oskarżenia o szpiegostwo, udział w spisku i nadużycia podatkowe. 21 lutego popełnił w więzieniu samobójstwo, zawiązując sobie plastikową torbę na głowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polmar N., Allen T. B., Księga szpiegów. Encyklopedia. Wydawnictwo Magnum, Warszawa 2000