Lasówka żółta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lasówka żółta
Vermivora bachmanii[1]
(Audubon, 1833)
na górze samiec, u dołu samica
na górze samiec, u dołu samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Rodzina lasówki
Rodzaj Vermivora
Gatunek lasówka żółta
Synonimy
  • Sylvia Bachmanii Audubon, 1833
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Lasówka żółta (Vermivora bachmanii) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny lasówek (Parulidae). Zasiedla południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych, zimuje na Kubie. Krytycznie zagrożona, prawdopodobnie wymarła.

Mierzy około 12 cm, występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec odróżnia się od samicy czarną przepaską na piersi i czarnym czołem oraz nieco intensywniejszym ubarwieniem. Poza tym obie płcie takie same. Wierzch ciała oliwkowy, na pokrywach podogonowych jaśniejszy, pokrywy podogonowe szare. Ogon i nogi szare, poza tym żółta.

W lecie zasiedla południowo-wschodnie Stany Zjednoczone, zimuje na Kubie. Na Bahamach wymarła. Biotopy, jakie zasiedla (lub zasiedlała), to podmokłe lasy, na wysokości 0-315 m n.p.m. Zawsze trzyma się okolic wody. Najprawdopodobniej silnie związana z roślinami z gatunku Arundinaria gigantea.

Gniazdo ma kształt kubeczka, zbudowane jest z liści, traw, mchu i innych materiałów roślinnych. Składa 3-5 jaj, czas inkubacji nie jest znany. Dieta składa się z bezkręgowców, przeważnie dżdżownic, pająków i innych małych gatunków.

Krytycznie zagrożona, najprawdopodobniej już wymarła. Cała populacja szacowana jest na nie więcej niż 50 osobników. Zagraża jej rolnictwo, uprawy hydroponiczne, zapory i wysuszanie jej środowisk (nie ma gdzie żyć). Ostatnia potwierdzona obserwacja miała miejsce w 1964 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vermivora bachmanii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Vermivora bachmanii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Herbert A. Raffaele, Allan R. Keith: Birds of the West Indies. Princeton Universitety Press, 2003. ISBN 0-691-11319-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]