Las Compiègne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Las Compiègne
Forêt de Compiègne
{{{alt grafiki}}}
Aerofotografia lasu Compiègne (2014)
Państwo

 Francja

Powierzchnia

14 417 ha

Miejscowości

Compiègne

Wydarzenia historyczne

Rozejm w Compiègne (1918)
Rozejm w Compiègne (1940)

Rodzaj obiektu

Las

Położenie na mapie Oise
Mapa konturowa Oise, po prawej znajduje się punkt z opisem „Las Compiègne”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Las Compiègne”
Położenie na mapie regionu Hauts-de-France
Mapa konturowa regionu Hauts-de-France, na dole znajduje się punkt z opisem „Las Compiègne”
Ziemia49°23′53″N 2°52′23″E/49,398056 2,873056

Las Compiègne (fr. Forêt de Compiègne) – las we francuskim departamencie Oise w regionie Hauts-de-France, niedaleko miasta Compiègne o powierzchni 14 417 ha.

Miejsce zawarcia rozejmów[edytuj | edytuj kod]

Las Compiègne jest słynnym miejscem podpisywania rozejmów. Dokumenty podpisywano w wagonie salonowym na trasie kolejowej, przebiegającej przez środek lasu.

Rozejm pomiędzy Ententą a Niemcami, kończący działania zbrojne podczas I wojny światowej. Rozejm ten jest często nazywany porozumieniem pokojowe z Compiègne. Do rozejmu doszło 11 listopada 1918. Miejsce to, znajdujące się głęboko w lesie (niedaleko wioski i stacji kolejowej Rethondes), wybrał marszałek Ferdinand Foch, ponieważ chciał aby rozmowy toczyły się w ukryciu, z dala od dziennikarzy. Dodatkowo nie chciał, żeby odbywały się antyniemieckie demonstracje mieszkańców.

Rozmowy odbywały się w specjalnie przygotowanym przez Francuzów wagonie. Wagon ten należał wcześniej do cesarza Napoleona III Bonapartego i został udekorowany dawnymi, imperialnymi symbolami, aby potwierdzić odrodzenie się potęgi Francji, po przegranej w wojnie francusko-pruskiej (1870–1871).

Rozejm pomiędzy Francją a nazistowskimi Niemcami, który podpisano 22 czerwca 1940, w czasie II wojny światowej. Na żądanie Adolfa Hitlera podpisano go dokładnie w tym samym miejscu i w tym samym wagonie (wyciągniętym z muzeum), jak w 1918 r. Wagon został następnie przetransportowany do Niemiec, jako zdobycz wojenna. Pod koniec wojny został zniszczony przez Niemców, a szczątki spalone, aby nie dostał się ponownie w ręce aliantów. Rama wagonu prawdopodobnie przetrwała pożar i wagon został odbudowany pod koniec lat czterdziestych jako wagon roboczy. Został ponownie przebudowany w 1970 r. i używany jako wagon zakładowy w Weichenwerk Gotha. Był nazywany „kanapą” ze względu na jego miękkie zawieszenie. Jedynym wskazaniem pochodzenia były odlane litery na maźnicach wagonu. Po wypadku został złomowany w 1986 r.

W 1950 r. wierna replika wagonu została umieszczona w tym samym miejscu.

W lesie znajdują się pomniki oraz memoriały:

  • Memoriał alzacki – wysadzony przez nazistów w czerwcu 1940 i odbudowany po wojnie. Na memoriale znajduje się miecz (symbolizujący aliantów) oraz upadający orzeł (przedstawiający cesarskie Niemcy).
  • Pomnik marszałka Ferdinanda Focha.

Galeria[edytuj | edytuj kod]