Las Pilczycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Las Pilczycki
Ilustracja
Las Pilczycki (po prawej stronie, przed budową mostu rędzińskiego)
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Las Pilczycki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Las Pilczycki”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Las Pilczycki”
Ziemia51°09′10″N 16°57′43″E/51,152778 16,961944

Las Pilczycki - kompleks leśny o powierzchni około 88 ha położony w zachodniej części Wrocławia, na lewym brzegu Odry i prawym brzegu rzeki Ślęzy[1][2], chroniony w ramach programu Natura 2000[3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Las Pilczycki położony jest pomiędzy osiedlami miasta Wrocławia i rzekami:

Średnia wysokość terenu wynosi tutaj 112 m n.p.m.[3].

Dojazd do Lasu Pilczyckiego samochodem jest możliwy od ulicy Dokerskiej i Ignuta, ulicą Nadrzeczną. Brak jest natomiast możliwości dojścia od strony Maślic (brak mostu lub kładki nad Ślęzą), oraz od strony ulicy Kozanowskiej – uniemożliwia basen przystani i dawne tereny należące niegdyś do milicji. Las przylega bezpośrednio do Odry w miejscu lokalizacji Stopnia Wodnego Rędzin, obejmującego jaz (Jaz Rędzin) i dalej za Wyspą Rędzińską, zespół śluz. Nie ma dostępnego przejścia dla pieszych na stopniu wodnym. W zachodniej części las przecina południowa estakada Mostu Rędzińskiego. Na północno-zachodnim krańcu lasu rzeka Ślęza wpada do Odry.

Wartość przyrodnicza[edytuj | edytuj kod]

Wysoki stopień naturalności drzewostanów Lasu Pilczyckiego decyduje o ich wartości przyrodniczej

Teren Lasu Pilczyckiego, wraz z przyległymi łąkami, szuwarami i wodami powierzchniowymi, jest oceniany jako wartościowy przyrodniczo i wymagający szczególnej ochrony[3][1][4]. Ze względu na występowanie siedlisk oraz gatunków chronionych Dyrektywą Habitatową wydzielono tutaj, w ramach sieci Natura 2000, obszar mający znaczenie dla Wspólnoty „Las Pilczycki” o powierzchni 119,6 ha.

Głównym przedmiotem ochrony obszaru naturowego są bardzo dobrze zachowane, zbliżone do naturalnych lasów doliny Odry zbiorowiska leśne (głównie łęgi wiązowo-jesionowe i grądy) oraz silne populacje chronionych chrząszczy: kozioroga dębosza i pachnicy dębowej (jedna z dwóch najliczniejszych populacji w południowo-zachodniej części kraju). Spotkać tu można też podlegające ochronie gatunki motyli: przeplatkę maturną, modraszka telejusa oraz czerwończyka nieparka[3]. Fauna ssaków reprezentowana jest między innymi przez takie gatunki jak wydra europejska, kuna leśna, lis rudy, tchórz zwyczajny i gronostaj oraz dziewięć gatunków nietoperzy (w tym nocka łydkowłosego, mopka zachodniego, nocka rudego i borowca wielkiego)[1][3]. Na terenie obszaru stwierdzono też występowanie licznych gatunków płazów takich jak kumak nizinny, rzekotka drzewna, grzebiuszka ziemna, żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, ropucha zielona i ropucha szara oraz traszka grzebieniasta[3]. Odnotowano tu też występowanie ptaków typowych dla starych drzewostanów – dzięcioła zielonosiwego i czarnego[1].

Struktura własności[edytuj | edytuj kod]

Pod względem prawnym Las Pilczycki nie jest lasem komunalnym lecz państwowym. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, nadleśnictwu Miękinia[5], w ramach obrębu leśnego Miękinia – leśnictwo Ratyń[6], oraz Dolnośląskiemu Zarządowi Urządzeń i Melioracji Wodnych[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]