Las Zwierzyniec w gminie Krzeszowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Las Zwierzyniec w gminie Krzeszowice
Państwo

 Polska

Miejscowość

gmina Krzeszowice

Powierzchnia

89 ha

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Las Zwierzyniec w gminie Krzeszowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Las Zwierzyniec w gminie Krzeszowice”
Ziemia50°06′08″N 19°38′23″E/50,102222 19,639722
Las Zwierzyniec
Brama Zwierzyniecka
Staw Wroński
Czarny Staw
Zachód słońca nad Lasem Zwierzyniec
Ruiny budynków d. KWK Krystyna I
Kopalnia diabazu Niedźwiedzia Góra
Była kopalnia piaskowca na Czerwieńcu
Szczyt Czerwieńca
Spalona ambona k. Czarnego Stawu
Leśniczówka i Staw Rzeczki w Tenczynku
Kopalnia diabazu, w oddali Zamek Tenczyn
Była Kopalnia Krystyna II
Bocznica kolejowa (Krzeszowice-Zalas)
Leśna polana Celiny k. Doliny Borowca
Droga Krakowska (okolice wsi Zalas)

Las Zwierzyniec – fragment lasu położonego na obszarze Garbu Tenczyńskiego w gminie Krzeszowice. Potoccy urządzali tu polowania. W Rzeczkach, najbardziej na wschód wysuniętej części Tenczynka, stoi Brama Zwierzyniecka, pozostałość po ogrodzonym zwierzyńcu. Od tego miejsca pochodzi nazwa lasu – Las Zwierzyniec.

Od zachodu Las Zwierzyniec sąsiaduje z Puszczą Dulowską, w jego centrum znajduje się czynna kopalnia diabazów Niedźwiedzia Góra oraz całkowicie zalesione wzniesienia Niedźwiedziej Góry (350 m n.p.m.) i Czerwieńca (380 m n.p.m.).

Przez las prowadzą szlaki turystyki rowerowej i konnej. Znajduje się w nim kilka leśnych stawów: Staw Wroński (obecnie zagospodarowany jako miejsce aktywnego wypoczynku), Czarny Staw, Staw Rzeczki, Staw Papki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niektóre źródła podają, że las ten od XVI w. był terenem łowieckim „panów na Tenczynie, którego ogrodzona część obejmowała ok. 860 ha. Według nowych bardziej wiarygodnych źródeł[jakich?] w połowie XIX w. istniał tu zwierzyniec Potockich, gdzie trzymano zwierzęta łowne (m.in.: daniele, borsuki, dziki, jelenie itd.). Istniał on do 1919. O starszym zwierzyńcu Tenczyńskich mowa jest natomiast w niedalekiej Woli Filipowskiej.

Na terenie lasu znajdują się kamieniołomy bazaltu i diabazu świadczące o istnieniu na tych terenach czynnych wulkanów. W diabazach występują m.in. pirokseny rombowe, ametysty, agaty, kwarc i jaspis. W początkach XX wieku działały tutaj dwie kopalnie węgla kamiennego: Krystyna I oraz Krystyna II.

Szlaki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy zielony – z Krzeszowic przez Miękinię, Dolinę Kamienic, Wolę Filipowską, Puszczę Dulowską, Las Orley, rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno, Sankę, Dolinę Sanki i Niedźwiedzią Górę do Krzeszowic.
szlak rowerowy czerwony – z Krzeszowic przez Tenczynek, Brzoskwinię, Las Zwierzyniec, Las Zabierzowski, Szczyglice do Krakowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]