Laska (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laska
Ilustracja
Fragment jeziora widziany z oddali
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Region

Równina Charzykowska

Morfometria
Powierzchnia

0,65 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,9 km
0,7 km

Głębokość
• maksymalna


3,6 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Zbrzyca

Rzeki wypływające

Zbrzyca

Rodzaj jeziora

eutroficzne

Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Laska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Laska”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Laska”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Laska”
Ziemia53°55′53″N 17°30′36″E/53,931389 17,510000

Laska (kasz. Jezoro Lôska) – jezioro eutroficzne na Równinie Charzykowskiej w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i gminy Brusy (powiat chojnicki, województwo pomorskie).

Jezioro objęte jest faunistycznym rezerwatem przyrody „Jezioro Laska” o powierzchni 65,39 ha, utworzonym w roku 1977[1]. Miejsce lęgowe ptaków wodnych i błotnych (m.in. łabędzia niemego, kaczki krzyżówki, perkoza dwuczubego, gągoła, łyski, mewy śmieszki i czapli siwej). Występuje tu również: bielik, kormoran, błotniak stawowy i rybołów. Przez jezioro przepływa rzeka Zbrzyca[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Jezioro Laska”. gdansk.uw.gov.pl, 9 listopada 2015. [dostęp 2018-12-18].
  2. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski Warszawa PWN 1998 s. 360