Laskowa (powiat limanowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w Gminie Laskowa (Województwo małopolskie). Zobacz też: inne miejsca o tej samej nazwie.
Laskowa
Laskowa
Laskowa
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat limanowski
Gmina Laskowa
Wysokość 340-760 m n.p.m.
Liczba ludności (2002) 3133
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 34-602
Tablice rejestracyjne KLI
SIMC 0437872
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Laskowa
Laskowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Laskowa
Laskowa
Ziemia 49°45′46″N 20°27′08″E/49,762778 20,452222
Strona internetowa miejscowości
Dwór z XVII w. o ścianach o konstrukcji zrębowej i dachu łamanym w stylu polskim
Kościół
Widok z Korabia
Kapliczka na stokach Korabia

Laskowa – rozległa wieś w powiecie limanowskim w województwie małopolskim. Jest siedzibą gminy Laskowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Położenie[edytuj]

Jest to miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym położona w Beskidzie Wyspowym. Zajmuje kotlinę rzeki Łososina oraz zbocza okolicznych wzniesień Beskidu Wyspowego: od południowej strony Pasma Łososińskiego, od północnej strony jest to Laskowa Góra i Jastrząbka, od zachodniej Kamionna. Położona jest na wysokości ok. 440-802 m n.p.m.

Przez miejscowość, wzdłuż doliny Łososiny biegnie droga z Łososiny Dolnej do Młynnego. Odległość od Limanowej wynosi 10 km. Przez górną część wsi, nazywaną Laskową Górną biegnie droga wojewódzka nr 965 z Bochni do Limanowej[1][2].

Historia[edytuj]

Kalendarium historyczne[edytuj]

Turystyka[edytuj]

Obiekty zabytkowe i przyrodnicze[edytuj]

  • Niedaleko centrum wsi znajduje się drewniany dworek obecnie Michałowskich o bogatej historii: był bowiem początkowo w rękach rodu sędziego sądeckiego (z de Lipie Laskowskich), później w rękach Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo , a w 1945 prawdopodobnie stał się kwaterą dowódcy 1. Frontu Ukraińskiego, marszałka Iwana Koniewa. Budynek jest parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, posiada ściany o konstrukcji zrębowej oraz czterospadowy dach łamany w stylu polskim. Wybudowany został przed 1677 dla rodu Laskowskich[4]. Wspomina o nim "Inwentarz wsi Dolney Laskowey" z 1687 (cytat): ...dwór iest ze wszystkim z iedney strony otyniony. Piekarnie dwie, staynie, stodół dwie, spichlerzów dwa, browar, w którym kocioł dobry do piwa warzenia.... Najcenniejszą częścią dworu jest kaplica z polichromowanym religijnymi motywami i sufitem. W pobliżu dworu spichlerz i murowane stajnie. Dwór otacza park z wiekowymi drzewami, z których niektóre uznane zostały pomnikami przyrody[2]. Dwór wraz z parkiem wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[6].
  • W centrum wsi, w pobliżu rzeki Łososina znajduje się murowany kościół w stylu neogotyckim, z początku XX w. W jego ołtarzu głównym znajdują się rzeźby "Dwunastu Apostołów" i płaskorzeźby "Duch św." autorstwa Wojciecha Gryniewicza oraz obraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, który został tutaj przeniesiony z dawnej kaplicy dworskiej. Boczne ołtarze są dziełem ludowego rzeźbiarza Stanisława Augustyna z sąsiedniej miejscowości Jaworzna.
  • W pobliżu centrum wsi znajduje się prywatny skansen budownictwa ludowego założony przez Krzysztofa Jędrzejka. Prezentuje kulturę ludową mieszkańców Gminy Laskowa i okolic. Przeniesione tu zostały m. in. spichlerze z Laskowej, Kamionki Małej i Dobrociesza, suszarnie do owoców z Laskowej i Michalczowej, kuźnia z Michalczowej, młyn wodny ze Żmiącej, przydrożna kapliczka z Jaworznej, pasieka. W głównym budynku eksponowana jest m.in. kolekcja skrzyń posagowych, oleodruków religijnych, meble, sprzęty używane w gospodarstwie chłopskim w XIX i na pocz. XX w. We wnętrzach obiektów odtworzone zostały warsztaty kołodzieja, stolarski, szewski, tkacki. Skansen posiada też kolekcję narzędzi i maszyn rolniczych. [7]
  • Na wieży lokalnego kościoła znajduje się duże stanowisko nietoperzy chronione w ramach programu "Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego", Natura 2000.
  • W pobliżu rzeki Łososina znajduje się pochodząca z XVII w. drewniana kaplica z posążkiem Św. Jana Nepomucena.
  • Pobliskie cmentarze wojenne[8], echo jednej z największych bitew I wojny światowejBitwy pod Limanową:

Infrastruktura turystyczna[edytuj]

  • Trzy hotele[11][12][13]: 2 w górnej, a 1 w dolnej części wsi, gospodarstwa agroturystyczne[14] oraz pokoje gościnne (w tym Banku Spółdzielczego w Limanowej o. Laskowa)[15].
  • Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna z wyciągiem krzesełkowym i 3 wyciągami talerzykowymi[16],
  • Pole kempingowe, namiotowe, korty tenisowe, boiska sportowe, jazda konna.
  • W planach: tuż przy granicy Laskowa-Młynne od kilkudziesięciu lat planuje się budowę zbiornika wodnego zaporowego z zapleczem turystycznym i elektrowni wodnej (np. według projektu z 2002-2003)[17].

Szlaki turystyczne[edytuj]

Od przystanków na drodze wojewódzkiej nr 965 obok granicy Laskowej i Rozdziela na Przełęczy Widoma z punktem widokowym, przy przejrzystym powietrzu m.in. na najwyższe szczyty Tatr słowackich i polskich (jednym z ostatnich w kierunku Polski centralnej wysuniętych tego typu), następnie:

szlak turystyczny czarny – czarny przez górę Cuba i Wyrąb-Jabłoniec, obok kościoła do dworku w centrum wsi, później obok cmentarza wojennego nr 359 w Jaworznej (przy szczycie Korab), a dalej na przełęcz pomiędzy Sałaszem Zachodnim i Wschodnim, gdzie łączy się z niebieskim szlakiem na Jaworz. Czas przejścia do skrzyżowania szlaków 3 godz., z powrotem 1.45 godz., deniwelacja 510 m[1],
szlak turystyczny niebieski – niebieski: w kierunku północno-wschodnim przez Łopusze przejście na nowy szlak żółty, następnie np. szlakiem czarnym w pobliżu Cmentarza 303 z I wojny światowej do Rajbrotu lub dalej szlakiem żółtym pod pomnik zdradzonych i poległych w roku 1944 partyzantów za Kobylą Górą na Mulowcu[18]
w kierunku zachodnim: północną granicą Laskowej z pobliską stacją narciarską i hotelem[19], na Kamionną i do Tymbarku lub krzyżującym się z nim żółtym: Żegocina-Kamionna-Pasierbiec-Łososina Górna
szlak turystyczny zielony – zielony: Łososina Górna, południowa granica Laskowej, następnie niebieskim do Limanowej lub na Sałasz, lub czarnym  do centrum wsi i drugiego hotelu[20].

Czasy współczesne[edytuj]

Urodzeni w Laskowej[edytuj]

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]