Lasowiacki karp w galarecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lasowiacki karp w galarecie
danie główne
Kuchnia

kuchnia polska (galicyjska)

Miejsce powstania

Polska, okolice Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega

Składniki

karp, sól, marchew, cebula, ocet, ziele angielskie, liść laurowy, przyprawy

Lasowiacki karp w galarecie – danie kuchni polskiej popularne na terenach zamieszkiwanych przez Lasowiaków, wywodzące się z okolic Baranowa Sandomierskiego. Danie zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych w kategorii produkty rybołówstwa w woj. podkarpackim. Danie składa się z kawałków karpia z warzywami zanurzonych w galarecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Puszczy Sandomierskiej istnieją bogate tradycję przygotowywania potraw rybnych[1]. Danie wywodzi się z okolic Baranowa Sandomierskiego. W mieście pod koniec XVI wieku wzniesiony został zamek zbudowany w stylu palazzo in fortezza. Z czasem w okolicy zaczęły powstawać stawy hodowlane, w których hodowano m.in. karpie (np. Stawy Krasiczyńskie). Ryby były wykorzystywane w wielu daniach kuchni zamkowej; jednym z nich był lasowiacki karp w galarecie. Danie cieszyło się dużą popularnością w czasie, gdy właścicielami zamku był ród Dolańskich herbu Korab. Według podań ustnych podobny karp w galarecie wzorowany na baranowskim miał być przyrządzany również w pałacu w Dzikowie u Tarnowskich herbu Leliwa. Współcześnie lasowiacki karp w galarecie jest przygotowywany głównie na wigilię świąt Bożego Narodzenia i różnego rodzaju okazje (m.in. festyny)[2][3]. W 2016 roku danie zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych po zgłoszeniu otrzymanym od Stanisława Czechury[4][5]. Tradycja karpia lasowiackiego została potwierdzona m.in. przez muzeum w Kolbuszowej[6].

Sposób przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Po oczyszczeniu karpia należy go pokroić w dzwonka, osolić i pozostawić na dwie godziny. Potem należy odpowiednio przygotować warzywa, takie jak marchew czy cebula. Karpia gotuje się i w międzyczasie przygotowuje zalewę z octu, liści laurowych i ziela angielskiego. Następnie karpia umieszcza się w odpowiednim naczyniu i zalewa wcześniej przygotowaną zalewą. Po ukończeniu powstaje danie o jasnoszarym kolorze i stałej galaretowatej konsystencji. W smaku jest lekko słono i ma zapach ryby i octu[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej” Strategia Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez społeczność objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 [online].
  2. Lasowiacki karp w galarecie - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2022-10-10] (pol.).
  3. Baranów Sandomierski: Karp w galarecie produktem tradycyjnym [online], Radio Leliwa, 16 marca 2016 [dostęp 2022-10-10] (pol.).
  4. Docenili lasowiackiego karpia - Tygodnik Nadwiślański [online], tyna.info.pl [dostęp 2022-10-10].
  5. Zabytki i ciekawe miejsca [online], baranowsandomierski.pl [dostęp 2022-10-10].
  6. Redakcja, Rolnicy z powiatu tarnobrzeskiego wyróżnieni [online], Tarnobrzeg Nasze Miasto, 7 marca 2017 [dostęp 2022-10-10] (pol.).
  7. NW24, Baranów Sandomierski: Lasowiacki karp w galarecie produktem regionalnym [online], nadwisla24.pl | Regionalny Portal Informacyjny [dostęp 2022-10-10] (pol.).